Поврзи се со нас

Рецепти

Погачки со готови кори и јогурт – екстра лесно, а супер вкусно

Со овој рецепт ќе успеете да ги воодушевите домашните, иако не бара многу време и лесно се подготвува. Едноставно е невозможно погачките со готови кори и јогурт, да не ви излезат добро. Одлични се за појадок, за сервирање пред гости, како и за вкусен залак за вечера.

состојки:

500 гр. готови кори

2 филџани јогурт

3 јајца

масло, сол

прстофат прашок за пециво

подготовка: Во длабок сад изматете ги добро јајцата и јогуртот и додадете сол, масло и прашокот за пециво. Корите за пита одлепете ги една од друга, потоа кинете парчиња и потопувајте ги во смесата. Потопените парчиња, редете ги соодветно во калап за мафини. Одозгора може да посипете со сусам, оригано или ќим по вкус.

Подредените погачки печете ги 15-20 минути, во рерна на 220 степени.

 

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!