Поврзи се со нас

Вести

Појадок над облаци на волшебната ункаи тераса

Објавено

на

“Ункаи“ (море од облаци) е прекрасна волшебна глетка која привлекувала туристи во Томамо одмаралиштето со години. Но не биле сите среќни да уживаат во спектакуларниот поглед. Облаците се формираат само рано наутро, а шансата да се формираат е околу 30 до 40%.

Сепак, тоа се променило со новиот “гондола систем“, организиран превоз кој ги пренесува туристите од одмаралиштето до ресторанот за точно 13 минути и за цена од 20 долари по човек. Кога морето од облаци ќе се формира, ресторанот се преполнува со туристи, околу 1.000 од нив. Оние најсреќните кои ќе си “фатат“ место, можат да појадуваат или да испијат едно кафе уживајќи во воодушевувачката глетка кој се формира пред нив.

Терасата, односно обсерваторијата на одмаралиштето се наоѓа на 1.088 метри надморска висина. Обично е отворен во летните месеци, а “гондолите“ ги пренесуваат туристите од раните утрински часови, односно од 4:00, па се` до 8:30 часот, кога облаците се растураат.

Оваа “волшебна тераса“ е сместена во Томаму одмаралиштето на островот Хоккаиду во Јапонија. Со години ги привлекува туристите од сите краишта на светот поради прекрасниот поглед на морето од облаци, волшебото изгрејсонце и погледот на врвовите на планините Хидака и Токачи кои продираат низ нежните облаци.

Tourist sights

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена