Поврзи се со нас

Вести

Појава на глисти кај ученици во Гостивар

Објавено

на

  Родителите испаничени, лекарите смируваат. Накратко вака може да се опише состојбата која владее изминатите неколку дена, откако беше утврдена појава на цревни паразити кај неколку ученици во Основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар. Епидемиолозите апелираат да не се шири паника, затоа што не станува збор за некоја голема  бројка на деца, ниту пак за епидемија.

  Управата на училиштето како превентива дала препорака на родителите на децата од нижите одделенија, кои ги има околу 600, да извршат испитување. Во микробиолошкото одделение до сега биле испитани над 200 примероци и ниту еден не бил позитивен на детски глисти. Во приватна лабараторија се покажало присуство на паразити кај 20-тина деца.

  „Тоа не е бројка што треба да не загрижува. Детските глисти кај децата се честа појава, особено на возраст од 2 до 10 години“, вели Примариус д-р Војислав Огњаноски.

              Од училиштето велат дека ги презеле потребните превентивни мерки за да се спречи ширење на оваа цревна зараза. „Освен тие неколку случаи, нема индиции за поголемо проширување. Од страна на училиштето се преземени сите мерки како едукација на наставниот кадар и на учениците, препораки за родителите, дезинфекција и слично“, рече директорот Сашо Шарески.

  Лекарите советуваат дека во превентивата најважно е подигнување на нивото на лична хигиена. Пред се` миење на раце-кое мора да биде темелно и доволно долго (15 до 20 секунди најмалку) со вода и сапун или во недостиг на вода и сапун со влажни марамчиња. Задолжително миење на раце по користење на тоалет и по контакт со животни како и темелно миење на овошјето и зеленчукот.

  Заразувањето на децата се врши преку нечисти (контаминирани) раце, преку контакт со животни пред се домашни миленичиња, загадена храна (овошје и зеленчук), загадена околина (песок, земја, трева), преку загадени предмети (играчки, клупи и сл.).

  Епидемиолозите објаснуваат дека во најголем број од случаите детските глисти  не предизвикуваат здравствени проблеми. Во одредени случаи може да се јават  непријатни тегоби,интензивно чешање, болки и грчеви во стомакот и губење на апетит. Нивната препорака е децата кај кои лабараториски е потврдено присуство на паразити и примаат терапија да бидат изолирани, односно да не посетуваат училиште или градинка.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 9 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 10 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 15 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена