Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата до моторџиите: Целосно да се почитуваат правилата и прописите!

Објавено

на

Со затоплувањето на времето, покрај другото, на патиштата во поширокиот Полошки регион, се поприсутни се мотоциклистите и велосипедистите. Поради тоа, Секторот за внатрешни работи Тетово ги потсетува мотоциклистите навреме да ја проверат техничката исправност на  мотоциклите, да ги регистрираат и како учесници во сообраќајот целосно да ги почитивуваат важечките правила и прописи. До нив се апелира, исто така, да не седнуваат зад волан без положен возачки испит и дозвола за соодветна категорија, но и без да поседуваат и да ја носат на себе пропишаната заштитна опрема, пред се кацига, односно шлем. Доколку ги управуваат мотоциклите без заштитна опрема, возачот и лицето што евентуално го превезуваат, ќе им бидат изготвени законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парична глоба од 50 евра во денарска противвредност, согласно член 99 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

На мотоциклистите им се укажува и тоа дека при намалена видливост да носат рефлектирачки елеци, а истото се однесува и на велосипедистите, меѓутоа и да не бидат прегласни нивните мотоцикли, зашто во спротивно ризикуваат, поради преголема бучава, времено да им бидат одземени на 90 дена.

Секторот за внатрешни работи Тетово веќе стартуваше со редовните контроли на оваа категорија учесници во сообраќајот, кои во наредниот период уште повеќе ќе се интензивираат, а во април планирано е да започне спроведувањето и на посебен превентивно-едукативен проект со кој ќе бидат опфатени средношколци од Тетово и Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 3 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 5 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 7 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 8 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 9 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 9 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 9 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 10 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 10 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

ФОТО ВЕСТпред 12 часа

„Борба“ на облаци и виножито на небото над Гостивар утрово… 

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена