Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата казни 15 пешаци во Гостивар

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (8 февруари) од 8 до 12 часот на тетовско-гостиварското подрачје спровеле акциска контрола за санкционирање на прекршоците што ги прават пешаци. При контролата, биле откриени и санкционирани вкупно 29 прекршоци (ТЕ-14 и ГВ-15). Најголемиот број од прекршоците се однесувале на преминување на улиците надвор од обележани премини. На сите прекршители изготвени им се адекватни поднесоци и покани за присуство на таканаречена сообраќајна поука, извести полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово со совет и предупредување до пешаците да бидат максимално внимателни кога и каде ги преминуваат улиците и како да се движат на улици каде што нема обликувани тротоари. До нив се апелира, исто така, да ги почитуваат постојните знаци и сообраќајна сигнализација и посебно да не ги пуштаат без надзор во сообраќај малолетните деца. Ова, дотолку повеќе што минатата година  речиси половина од загинатите лица во сообраќајни несреќи на поширокото тетовско подрачје биле пешаци. До возачите, пак, се апелира секогаш да им даваат предност, односно да ги пропуштаат пешаците, особено во близина на училишта, детски градинки и пред други јавни установи, пред и во кои секојдневно се чувствува зголемена фрекфренција на возила и пешаци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Втора победа за Јулијана Златаноска на Вешта жена во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена