Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата на пазарот во Неготино полошко ги советуваше луѓето за заштита од крадци и измамници

Објавено

на

Во рамките на кампањата “Безбедно лето 2023” денеска (17 септември) полициски службеници на СВР Тетово реализираа уште една од серијата превентивни активности, чиј носител беше Отсекот за превенција. На пазарот во гостиварското село Неготино на средби со граѓаните, продавачи и купувачи им се делеа летоци, а полициските службеници споделуваа и информации и совети со нив – како најефикасно да се заштитат од џебни и други кражби и измами.

Притоа, посебно им беше укажано да внимаваат кога стапуваат во контакт со непознати лица кои им нудат производи и услуги со непознато потекло и квалитет, да бидат крајно претпазливи со паричниците, а доколку забележат сомнителни лица и ситуации, брзо да ги пријават на бесплатниот број 192 или во најблиската полициска станица, информира портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

На граѓаните, исто така, им беше нагласена потребата од натамошна двонасочна соработка со полицијата и градење и унапредување на меѓусебната доверба во справувањето со сите видови криминал на нивното и поширокото подрачје. Идната недела вакви активности ќе е следат и на пазарите во Тетово и Гостивар, со цел навреме да се пресретнат можните кражби и измами.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена