Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата предупредува: Измамници со лажни приказни ќарат пари, граѓаните да внимаваат

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово со апел до граѓаните да бидат посебно внимателни кога непосредно, телефонски или преку социјалните мрежи стапуваат во контакт со непознати лица, особено ако тие им нудат или од нив бараат различни услуги, производи или слично. Зашто, во спротивно лесно можат да бидат доведени во заблуда со лажно прикажување или прикривање на факти, да бидат противправно парично или на друг начин оштетени, односно измамени, посебно повозрасни лица.

Во контактите, измамниците вешто и досетливо, најчесто измислувајќи лажни приказни неретко успеваат да ја остварат целта и да дојдат, пред се, до парични средства или до друг вид материјална корист.

Секторот за внатрешни работи Тетово потсетува дека измамите се кривично дело казниво по член 247 од Кривичниот законик, за кое е предвидена парична или затворска казна до три години.

Годинава досега, во Секторот за внатрешни работи Тетово пријавени се вкупно 72 измами на поединци, од кои најголемиот број се веќе расчистени и заокружени со соодветни поднесоци против измамниците.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 6 часа

КК Гостивар го доживеа првиот пораз, Куманово славеше 82-70

Гостиварпред 13 часа

Гостиварец приведен во Драчево му била пронајдена марихуана

Спортпред 14 часа

КК Гостивар денес на гости во Куманово

Гостиварпред 16 часа

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Македонијапред 17 часа

Во земјава лани 116 лица го загубиле животот во сообраќајки

Рецептипред 18 часа

Едноставна пита со сирење без кори

Занимливостипред 1 ден

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 1 ден

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 2 дена

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 2 дена

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 2 дена

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 2 дена

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 2 дена

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 5 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 16 часа

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 4 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена