Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата со превентивни активности во Полог: „Не користи петарди и пиротехнички средства“

Објавено

на

  • Shqip

Секторот за внатрешни работи Тетово-Отсек за превенција започна со реализација на планираните активности во рамките на кампањата „Не користи петарди и пиротехнички средства“, која неодамна беше официјално промовирана од Министерството за внатрешни работи.

На повеќе јавни места во Полог, во  локални самоуправи, училишта, објекти во кои почесто престојуваат млади и други објекти, веќе се истакнати 210 плакати, а дистрибуирани се и 1500 флаери на македонски и на албански јазик со превентивни пораки и други наменски таргетирани содржини. Покрај ова, стартуваа и состаноците на граѓанските советодавни групи, на кои се укажува на законските и други импликации доколку се набавуваат, продаваат и активираат петарди и друга пиротехника.

„За истото од полициски службеници непосредно се запознаваат и сопствениците на продавници и тезги на кои се нудат новогодишни украси и други реквизити, а засилени се и контролите на возилата на овој план.Овие активности ќе продолжат и во наредните денови, со цел да се превенира неовластениот промет и употреба на пиротехнички средства.СВР Тетово ќе ги санкционира сите кои нема да се придржуваат на законските прописи и мерки со изготвување на кривични или прекршочни поднесоци, зависно од тоа за каков случај станува збор.“, соопшти СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Спортпред 17 минути

Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

Вестипред 1 час

Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

Македонијапред 2 часа

Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

Здравје и убавинапред 3 часа

Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

Македонијапред 16 часа

Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

Гостиварпред 17 часа

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 19 часа

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Македонијапред 20 часа

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Гостиварпред 20 часа

Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

Гостиварпред 21 час

Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

Македонијапред 22 часа

ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

Вестипред 22 часа

Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Што, како, каде?!пред 23 часа

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 1 недела

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Македонијапред 2 недели

Горивата од полноќ со поскапени цени

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

Гостиварпред 3 дена

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 1 недела

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 2 недели

Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Гостиварпред 1 недела

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Вестипред 4 дена

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 3 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 2 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 8 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 11 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена