fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар и Тетово со камера ќе ги снима сообраќајните акции и контроли

Објавено

на

Полициските службеници ангажирани за контрола и безбедност во сообраќајот на тетовско-гостиварското подрачје се опремија со мобилни системи за снимање со камера, кои ќе ги користат на терен при преземање на редовни и акциски мерки и активности.

„Со овие системи ќе се снима, аудио и видео, целата комуникација помеѓу полициските службеници и граѓаните опфатени со контролни активности, а на кои претходно ќе им биде кажано, односно објаснето дека нивната комуникација се снима. На овој начин се очекува поголема ефикасност во спроведувањето на активностите и намалување на можни злоупотреби од граѓаните или полициските службеници.“, соопшти СВР Тетово.

Од таму појаснуваат дека воведувањето на новината засега е како пилот проект во областа на сообраќајот, а за во иднина се планира да се воведе и во другите полициски активности.

Системите за снимање се донација од САД.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 3 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 4 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 8 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Македонијапред 10 часа

Владата одобри дневен престој во училиштата и отворање на Дневните центри за лица со попречености

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!