Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар казнуваше за непрописно престигнување, следи и одземање на возачката дозвола

Објавено

на

На поширокото тетовско-гостиварско подрачје вчера (16 март) од 13 до 17 часот беше спроведена уште една од серијата акциски контроли на возачите кои се однесуваат на престигнување, информира полицијата. При контролата биле санкционирани вкупно 26 возачи (Тетово-9 и Гостивар-17) кои непрописно престигнувале на забранети места. На сите возачи-прекршители им се изготвени законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби, а некои од нив и со времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.

Санкционирани, исто така, биле и 11 други видови сообраќајни прекршоци.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачите да бидат посебно внимателни кога престигнуваат, дотолку повеќе што во Полошкиот регион веќе се чувствува зголемена раздвиженост по патиштата, бидејќи во тек се првите подготовки за новата пролетна сеидба на полошките ниви. Како резултат на тоа се повеќе на патиштата, регионални и локални пред се, може да се забележи земјоделска и друга механизација, најмногу трактори и слично.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена