Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар казнуваше за непрописно престигнување, следи и одземање на возачката дозвола

Објавено

на

На поширокото тетовско-гостиварско подрачје вчера (16 март) од 13 до 17 часот беше спроведена уште една од серијата акциски контроли на возачите кои се однесуваат на престигнување, информира полицијата. При контролата биле санкционирани вкупно 26 возачи (Тетово-9 и Гостивар-17) кои непрописно престигнувале на забранети места. На сите возачи-прекршители им се изготвени законски предвидените поднесоци и ќе се соочат со парични глоби, а некои од нив и со времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.

Санкционирани, исто така, биле и 11 други видови сообраќајни прекршоци.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно со апел до возачите да бидат посебно внимателни кога престигнуваат, дотолку повеќе што во Полошкиот регион веќе се чувствува зголемена раздвиженост по патиштата, бидејќи во тек се првите подготовки за новата пролетна сеидба на полошките ниви. Како резултат на тоа се повеќе на патиштата, регионални и локални пред се, може да се забележи земјоделска и друга механизација, најмногу трактори и слично.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена