Поврзи се со нас

Гостивар

МВР до угостителите: За прегласна музика 1000 евра казна, за точење алкохол на малолетници до 2000 евра

Објавено

на

  • Shqip

Со започнувањето на летниот училишeн распуст посебно, покрај другото, и во поширокиот Полошки регион се чувствува зголемена раздвиженост во угостителските објекти и пред се во кафулињата и во дискотеките, посебно во вечерните часови и најмногу за викендите.

Во нив, повремено се организираат различни забави, најчесто проследени со гласна музика, која ги вознемирува другите граѓани, а пред се оние што живејат во близина на угостителските објекти. Ова, најмногу се однесува на објектите кои се наоѓаат во приземјата на станбените згради.

Поради тоа, Секторот за внатрешни работи Тетово повторно апелира до сопствениците на кафулиња, дискотеки и други угостителски објекти да внимаваат на јачината на музиката што ја пуштаат во нивните локали или ја свират музичките групи и истовремено ги потсетува дека глобата за ваквиот вид прекршок се движи од 200 до 500, односно до 1000 евра во денарска противвредност ( член 8 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир ).

Секторот за внатрешни работи Тетово  апелира, исто така, угостителите да не дозволуваат престојување на малолетници во објектите по 24 часот  ( член 21 од ЗППЈРМ), ниту да ги послужуваат со алкохолни пијалаци, бидејќи во тој случај ги очекуваат поднесоци и високи парични глоби од 1700 до 2000 евра во денарска противвредност. За послужување алкохол на малолетници,пак, угостителите можат да бидат и кривично гонети.

Секторот за внатрешни работи Тетово значително ги интензивираше контролните активности во угостителските објекти и сите прекршоци  кои се откриваат во нив, соодветно  се санкционираат.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

АНКЕТА

По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

Резултати од анкетата

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 35 минути

Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

Вестипред 1 час

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

Здравје и убавинапред 3 часа

Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

Вестипред 4 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

Македонијапред 18 часа

Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

Вестипред 21 час

Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

Гостиварпред 22 часа

10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

Гостиварпред 22 часа

Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

Гостиварпред 23 часа

Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

Македонијапред 1 ден

Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

Вестипред 1 ден

Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

Македонијапред 2 недели

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Гостиварпред 1 недела

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 2 недели

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Македонијапред 2 недели

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Гостиварпред 2 недели

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Гостиварпред 5 дена

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 1 недела

Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

Вестипред 1 недела

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 2 недели

Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

Занимливостипред 6 дена

НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

Гостиварпред 7 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 9 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 12 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена