fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Полицијата во „лов“ на нелегални пејачки и танчерки во гостиварско-тетовскиот регион

Објавено

на

Во текот на овој месец, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово биле спроведени 11 акциски контроли, 5 во Гостивар и 6 во Тетово, во 12 угостителски објекти, за откривање на странски државјанки, кои непријавено престојуваат и нелегално работат во објектите.

„Во овие контроли затекнати се 66 странски државјанки. Најголемиот број од нив -50 биле од Албанија, 6 од Косово, 5 од Србија и по една од Црна гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Бугарија и Грција. Без малку сите го злоупотребиле туристичкиот престој, односно престојувале спротивно на целта и нелегално работеле како пејачки, танчерки, келнерки или друг угостителски персонал.“, соопшти СВР.

Речиси сите странски државјанки, претежно на возраст од 18 до 40 години, биле депортирани во нивните матични земји, откако претходно биле изведени пред судија за прекршоци, кој им изрекол парични казни и времени мерки-забранет влез во Република Македонија од 1 година.

Секторот за внатрешни работи Тетово најави дека и во наредниот период ќе спроведува редовни и акциски контроли за откривање и законско санкционирање на странски државјанки, кои непријавено престојуваат и работат на подрачјето и за нивна евентуална инволвираност во проституција, трговија со луѓе или други незаконски активности.

Инаку, во изминатите шест месеци од годинава на тетовско-гостиварското подрачје спроведени биле 17 акциски контроли во 21 угостителски објект, во кои биле откриени 63 странски државјанки, најмногу од Албанија, Србија и Косово.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!