Поврзи се со нас

Гостивар

Полуматурантите од Гостивар и Тетово се едуцираат за своите права и обврски

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово неделава започна со практична имплементација на нов превентивно-едукативен проект „Децата, правата и обврските“, чиј носител е Отсекот за превенција. Со овој проект ќе бидат опфатени околу 2300 деветтодделенци од над 70 основни училишта на тетовското и гостиварското подрачје кои следат настава на македонски, албански и турски јазик.

„На посебни часови во училиштата стручно обучени полициски службеници поблиску ги запознаваат учениците со детските права и обврски, во семејството, училиштата и општеството, кои произлегуваат од домашни и меѓународни договори и конвенции. Покрај тоа, основците се информираат и за тоа – што претставува малолетничка деликвенција и за други девијантни појави, асоцијални постапки, но и за можните законски импликации  доколку се инволвираат во истите.“, информира СВР.

Целта на проектот кој се планира да заврши до крајот на март годинава е деветоооделенците да знаат кои се нивните права, но и какви можат да бидат законските последици ако иницираат или непосредно учествуваат во незаконски појави и постапки.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 9 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 32 минути

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 5 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 6 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 23 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 1 ден

Жена од Долна Бањица повредена при гаснење на пожар

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена