Поврзи се со нас

Занимливости

Помалку познати факти и занимливости за божиќните филмови

Објавено

на

Доаѓа сезоната на божиќни филмски маратони, кои со пристапот до „Нетфликс“ и другите стрим-платформи, честопати траат и подолго од порано.

Но, дури и најтврдокорните вљубеници на божиќните филмови сè уште имаат тајни за откривање – сигурно има по некоја тривијалност пикантерија или ситница што сме ја пропуштиле дури и при 10-то гледање на некој ваков семеен филм. Следат 20 факти…

 1. Некои од приказните на американскиот радиоводител Жан Шепард, кои на крајот стигнаа до сценариото за „Божиќна приказна“, првпат биле објавени во списанието за возрасни, „Плејбој“.
 2. Сега обожаваната класика, „Животот е прекрасен“ (Life is Beautiful) доживеа целосен неуспех, кога беше објавена во 1946 година.
 3. Британската глумица Ема Томпсон носела „дебел“ костим при снимањето на филмот „Всушност љубов“ (Love Actually).
 4. Џим Кери работел со стручњак на ЦИА – обучувач за издржување тортура, за полесно да мине низ болниот процес на шминкање на Гринч во „Како Гринч го украл Божиќ“ заснован на приказната на Д-р Суз.
 5. Осумгодишната Натали Вуд во „Чудото на 34. улица“ (Miracle on the 34th Street – 1947), верувала дека Истмонд Гвен навистина е Дедо Мраз.
 6. Во „Божиќната приказна на Мапет шоу“ (The Muppet Christmas Carol), сенишниот изглед на „минатиот Божиќ“ е постигнат со потопување на куклата во вода.
 7. Според надзорниот аниматор на „Кошмарот пред Божиќ“ (The Nightmare Before Christmas) – Ерик Лејтон, филмот е снимен со 24 фрејмови во секунда. Тоа значи дека ликовите морало да бидат наместени во 24 различни пози за секоја дел од секундата во филмот.
 8. Една епизода од реалното шоу „Разбивачи на митови“ (MythBusters) докажа дека јазикот може веднаш да се залепи на столбот за замрзнување како во „Божиќна приказна“.
 9. Во „Дедо Мраз“ (The Santa Clause – 1994), гледачите може да забележат скриено знакче со Мики Маус додека Дедо Мраз и Чарли минуваат покрај Месечината со санки.
 10. Вил Ферел јадел премногу шеќер додека го снимал „Елф“ поради проблеми со спиењето.
 11. Ерик Лојд, кој го глумеше Чарли во „Дедо Мраз“, ги скрши предните заби кога паднал на сцената мораше да носи протеза на снимањето.
 12. Јапонскиот цртан филм во техника со испрекинато движење – „Рудолф – еленчето со црвено носе“, во најголем дел (особено аудиосегментот) е снимен во Канада.
 13. Снимката од парадата на Денот на благодарноста на Мејси во „Чудото на 34. улица“ е вистинска.
 14. Џим Кери првично требало да глуми во „Елф“.
 15. Композиторот Дени Елфман сè уште немал сценарио кога дошло време да ја напише музиката и стиховите за мјузиклот „Кошмарот пред Божиќ“. Своите песни ги засновал само на разговори со режисерот Тим ​​Бартон.
 16. Гринч беше црно-бел во оригиналната книга на д-р Суз, а режисерот Чак Џонс да го направи зелен за цртаниот филм од 1966 година.
 17. „Животот е прекрасен“ е прогласен за најинспиративен филм на сите времиња од страна на Американскиот филмски институт.
 18. Помладиот брат на Маколи, Киран Калкин има мала, епизодна улога како братучед на главниот лик Кевин – детето кое мокреше в кревет во „Сам дома“ и „Сам дома 2“.
 19. По објавувањето на „Сам дома 2“, во хотелот „Плаза“ во Њујорк беа нудени семејни престои, каде што можат да ја пресоздадат авантурата на Меколи Калкин во собата 411 – „апартманот на Кевин“, за 1.100 долари од ноќ.
 20. Иако е филм за празниците, првиот филм „Чудо на 34-та улица“ се појави во кината во јуни 1947 година – зашто продуцентот Дерил Занук тогаш сметал дека повеќе луѓе одат в кино лете.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 28 минути

СДСМ: Со Куртовски, Маврово и Ростуше доживеа забрзан развој, кој ќе го продолжи по 20 август

Гостиварпред 3 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 4 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 7 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 7 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 8 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 8 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 10 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 10 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 11 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 12 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 12 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 13 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 4 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена