Поврзи се со нас

Гостивар

Понуда за соработка со Национална опера и балет и опрема за Анди Исмаили од Министерството за култура

Објавено

на

Понуда за идна соработка со балетскиот оддел при Националната опера и балет, како и балетска опрема денеска му врачи министерката за култура Ирена Стефоска на Анди Исмаили, кој на Светското првенство во модерен современ танц во Варшава, Полска, ја освои титулата светски шампион. Младиот и талентиран гостиварец Исмаили, кој е член на танцовото студио „iDance“ од Гостивар, доби покана да учествува во некоја од балетските претстави што следнава сезона ќе бидат поставени на сцената на оваа национална установа.

Стефоска, честитајќи му го високото признание, го истакна значењето на едукацијата и институционалната поддршка на младите и талентирани уметници и важноста тие да бидат вклучени во програмите на националните установи. Му пожелува многу успех во кариерата како балетски уметник и уште многу награди на натпреварувањата низ светот.

Министерката за култура, од името на Министерството за култура, на Исмаили му врачи и благодарница за придонес во промоцијата на македонската култура и модерниот танц во светски рамки. Таа додаде дека Министерството за култура и во иднина ќе демонстрира висока грижа за едукацијата и промоцијата на младите уметници.

На натпреварувањето во Полска, што се одржа во декември минатата година, Исмаили стана светски шампион во конкуренција на над 2 000 учесници од 22 земји во светот, меѓу кои: Германија, Турција, Србија, Норвешка, Русија и други, а со вакво високо признание се закити и во 2019 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 23 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 53 минути

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 1 час

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 5 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 22 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 24 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Ofertë për bashkëpunim me Operën dhe Baletin Kombëtar për Andi Ismailin nga Ministria e kulturës

Објавено

на

Sot ministrja e kulturës Irena Stefoska i ndau ofertë për bashkëpunim në të ardhmen me departamentin e baletit të Operës dhe Baletit Kombëtar, si dhe pajisje për balet Andi Ismailit, i cili në Kampionatin botëror në vallëzim modern bashkëkohor në Varshavë, Poloni, e fitoi titullin kampion botëror. Gostivarasi i ri dhe i talentuar Ismaili, i cili është anëtar i studios së vallëzimit “iDance” nga Gostivari, morri ftesë të marrë pjesë në ndonjë nga shfaqjet e baletit që do të vihen në skenë sezonin e ardhshëm në këtë institucion kombëtar.

Stefoska, duke i’a uruar mirënjohjen e lartë, e theksoi domethënien e edukimit dhe mbështetjes institucionale të artistëve të rinj dhe të talentuar dhe rëndësinë të jenë të kyçur në programet e institucioneve kombëtare. I dëshiron shumë sukses në karrierën si artist i baletit dhe edhe shumë çmime të tjera në garat nëpër botë.

Ministrja e kulturës, në emër të Ministrisë së kulturës, Ismailit i ndau edhe lëvdatë për kontributin në kulturën maqedonase dhe vallëzimit modern në korniza botërore. Ajo shtoi se Ministria e kulturës edhe në të ardhmen do të demonstrojë kujdes të lartë për edukimin dhe promovimin e artistëve të rinj.

Në garën në Poloni, që u mbajt në Dhjetor të vitit të kaluar, Ismaili u bë kampion botëror në konkurencë me mbi 2 000 pjesëmarrës nga 22 shtete në botë, në mes të cilëve: Gjermania, Turqia, Sërbia, Norvegjia, Rusia dhe të tjerët, dhe me këtë mirënjohje të lartë u kurorëzua edhe në vitin 2019.

Популарно изминативе 100 дена