Поврзи се со нас

Македонија

Попис 2021: Апел за попишување и ветување дека до детаљ ќе се следат антиковид препораките

Објавено

на

  „Пописот во дијаспората се одвива со задоволителна динамика и без никакви проблеми. Утрово бројот на самопопишани македонски државјани изнесуваше 148.719 лица“, информираше денес портпаролот на Владата, Муамет Хоџа.

  Директорот на ДЗС Апостол Симовски, апелираше до сите граѓани на нашата држава, да ја искористат можноста слободно и без никаков притисок да ја исполнат оваа граѓанска обврска.

  „Пописот пред сѐ е операција којашто треба да обезбеди податоци кои се основа за креирање на политиките кои се од важност за сите граѓани. Затоа повикувам да се заборават сите повици на бојкот и обиди за политизација на овој процес. Податоците кои ќе ги добиеме се значајни за подобра иднина на сите нас“, рече Симовски.

  Во однос на заштитата од ширење на пандемијата предизвикана од КОВИД-19, Симовски рече дека во текот на целиот процес до најситен детаљ ќе се следат препораките од Комисијата за заразни болести и уште еднаш потенцираше дека не постои простор за грижа дека пописот ќе влијае кон зголемување на бројот на заболени лица.

  „Временската прогноза ни оди во прилог и секаде каде што може пописот ќе се спроведува на отворено, таму каде нема можност ќе се внимава на протоколот и ќе се преземат сите превентивни мерки за заштита“, подвлече Симовски.

  Одговорајќи на новинарски прашања за информации кои се однесуваат на одложување на пописот, Симовски беше категоричен дека станува збор за шпекулации и лажни вести. Сите активности за почеток на пописот на 1-ви април се одвиваат тековно и не постои сомнеж дека пописот ќе се одложи.

  Во однос на казните во случај на одбивање да се учествува во пописот, како и за повиците за бојкот, директорот на ДЗС, потенцираше дека целта не е да се казнува туку да се соберат податоци кои ќе им служат на сите граѓани. Но, законите се јасни и надлежните институции доколку е потребно ќе постапат согласно тоа што е утврдено со закон.

  „Прашајте ги сите инвеститори дали би инвестирале без основни податоци за една држава. Како ќе инвестираат ако не знаат за работна сила во регионот каде што сакаат да инвестираат, како ќе инвестираат ако немаат информација за каков пазар се работи… одговорот на овие прашања е причината зошто ни е неопходен пописот“, заклучи Симовски.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 1 час

  Меси ја напушти Барселона

  Гостиварпред 2 часа

  На подрачје на Гостивар активни се пожари на две локации

  Вестипред 3 часа

  Д-р Кунгуловски за делта сојот, ширењето, ризиците и вакцините

  Македонијапред 4 часа

  Алармантна состојба со пожарите, се појавуваат нови жаришта

  Гостиварпред 7 часа

  Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

  Гостиварпред 8 часа

  Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

  Гостиварпред 8 часа

  Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

  Македонијапред 9 часа

  Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

  Спортпред 9 часа

  ФФМ го промовира селекторот Милевски

  Гостиварпред 10 часа

  Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

  Македонијапред 12 часа

  Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

  Македонијапред 12 часа

  МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

  Гостиварпред 13 часа

  Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 4 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Македонијапред 1 недела

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

  Гостиварпред 2 недели

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Гостиварпред 6 дена

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!