Поврзи се со нас

Гостивар

Попис 2021: Полог губи жители, а добива повеќе градби

Објавено

на

Скопскиот регион е единствен од сите осум статистички региони во државата каде во последните 20 години има раст на бројот на жители, домаќинства и станови. Во него живеат 33,04 проценти од вкупното резидентно население во земјава и е најгусто населен со 334,99 жители на километар квадратен.

Вардарскиот регион е единствен каде што има намалување и на населението, но и на домаќинствата и становите. Има загубено 10,23 проценти од населението и е најретко населен регион со 34,3 жители на метар квадратен.

Процентуално најголем пад во бројот на население имаат Југозападниот регион – 19,93% и Источниот регион – 17,39%. Интересно е дека, иако бројот на жители во последните 20 години и во двата статистички региони е намален, бројот на станови бележи раст од 26,09% и 14,32%.

Полошкиот регион, иако за 20 години има загубено најголем број на население во апсолутни бројки – 52 573, е втор најгусто населен регион со 104,1 жител на квадратен километар.

Пелагонискиот регион, кој територијално е најголем од сите статистички региони, за 20 години загубил 11,63 проценти или по 5,8 жители на квадратен километар и е трет по вкупниот број на жители со 210 431.

Југоисточниот регион за 20 години има загубено 13,43 проценти од жителите, додека Североисточниот регион 11,46 проценти или по 8,4 и по 8,5 жители на квадратен километар.

Полошки регион

Полошкиот регион се простира на 2 416 квадратни километри или 9,7 проценти од вкупната територија на државата и во него живеат 251 552 луѓе или 13.69 проценти од вкупното резидентно население во државата. Тој е втор по број на жители, а шести по територија. Со 104,1 жител на квадратен километар, е втор по густина на население.

Во споредба со 2002 година регионот има загубено 52 573 жители, што е 17,29 проценти или во просек по 21,7 жители на квадратен километар. Во 2002 регионот, исто така, бил на второ место со 15,03 отсто од вкупното население.

Процентуално најголем пад во бројот на населението за 20 години има во Маврово и Ростуше – 41,49%, но најмногу во апсолутни бројки има во Гостивар – 21 272 жители, што е пад од 26,25 % или по 41,4 жители на квадратен километар.

Намалување на населението има и во останатите седум општини во овој регион и тоа Желино – 22,15%, Врапчиште – 21,88%, Теарце – 21,20%, Боговиње – 21,01%, Јегуновце – 17,56%, Брвеница – 13,94% и Тетово – 2,09%.

Интересно е што Гостивар, кој за 20 години иако има загубено 21 272 жители, во исто време бележи раст на бројот на домаќинства за 1 963 или 9,79%, а бројот на станови за 7 606 или 27,22 проценти, што значи дека во регионот иако од Гостивар најмногу се иселувале, таму и најмногу се градело.

Најголем број од населението во регионот живеат во Тетово – 84 770. Тетово има најмал пад на населението во регионот од 2,09%, додека бројот на домаќинства бележи раст од 15,74%, а на станови за 25,11%.

И додека за 20 години бројот на жители во регионот е намален за 17,29%, вкупниот број на домаќинства е зголемен за 4,5 проценти, а бројот на станови за 21,96 отсто.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 9 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 1 час

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 3 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 4 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 7 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена