Поврзи се со нас

Македонија

Попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство – До сега попишани вкупно 1.383.434 лица

Објавено

на

Пописот на населението, домаќинствата и становите се наближува кон крајот и попишувачите со максимален интензитет ги посетуваат домаќинствата за никој да не биде изоставен и непопишан, информираат од Државниот завод за статистика. Вкупно 1.383.434 лица, 431.573 домаќинства и 595.754 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Денеска е 20-тиот ден од Пописот 2021 и до крајот остануваат уште шест дена пописни активности. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 195.477 лица.

Државниот завод за статистика апелира до граѓаните за трпеливост, посочувајќи дека попишувачите се на терен и ќе го посетат секое домаќинство.

– Би сакале да ги потсетиме граѓаните дека треба да ги проверуваат овластувањата на попишувачите и да ги примаат само оние кои имаат овластувања од Државниот завод за статистика. Исто така, би сакале да потсетиме дека податоците од Пописот се исклучиво за статистички цели и ќе се објавуваат само агрегирано, а никако како лични податоци. Никој нема пристап до личните податоци, а целиот процес на обработка ќе биде автоматизиран и без каков било субјективизам, се вели во соопштението од ДЗС.

 

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 2 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 3 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 5 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 6 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 7 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 8 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 10 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 21 час

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Regjistruesit janë në terren dhe do t’a vizitojnë çdo amvisëri -Deri tash të regjistruar gjithësej 1.383.434 persona

Објавено

на

Regjistrimi i popullatës, amvisërive dhe banesave afrohet kah fundi dhe regjistruesit me intensitet maksimal i vizitojnë amvisëritë që askush të mos jetë i anashkaluar dhe i pa regjistruar, informojnë nga Enti shtetëror për statistika. Gjithësej 1.383.434 persona, 431.573 amvisëri dhe 595.754 banesa janë të regjistruara duke përfshirë orën 20 dje, shpalli sot Enti shtetëror për statistika. Sot është dita e 20 e Regjistrimit 2021 dhe deri në fund mbeten edhe gjashtë ditë aktivitete regjistrimi. Mundësia për vetë-regjistrim për persona jashtë vendit, nga ana tjetër, deri tash e kanë shfrytëzuar –  195.477 persona.

Enti shtetëror për statistika apelon deri tek qytetarët për durim, duke drejtuar se regjistruesit janë në terren dhe do t’a vizitojnë çdo amvisëri.

– Do të donim t’i përkujtojmë qytetarët se duhet t’i kontrollojnë autorizimet e regjistruesve dhe t’i pranojnë vetëm ata që kanë autorizim nga Enti shtetëror për statistika. Gjithashtu, do të donim të rikujtojmë se të dhënat nga Regjistrimi janë vetëm për qëllim statistikore dhe do të shpallen vetëm dhe do të shpallen vetëm të përpunuara, e assesi si të dhëna personale. Askush nuk ka qasje deri te të dhënat personale, kurse i gjithë procesi i përpunimit do të jetë i automatizuar dhe pa kurrfarë subjektivizmi, thuhet në njoftimin nga ESHS.

 

Популарно изминативе 100 дена