fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Популарното „Фиќо“ наполни 63 години

Објавено

на

Заљубеници во легендарното фиатово, а потоа и заставино Фиќо, викендов се собраа во Сараево на Фиќо фест да го прослават 63 роденден на нивниот миленик на четири тркала.

Автомобилот првпат е претставен на авто саемот во Женева 1955. Почнал да се произведува истата година како верзија на Фиат 600.

На роденденската прослава беа изложени 63 модели на Фиќо со повеќе од 200 учесници од Швајцарија, Германија, Австрија, Хрватска, Србија, Словенија, Италија.

Последното Фиќо е произведено  1985 година. Застава 750 има мотор со работна зафатнина од 767 см³ и со тоа е најмалиот автомобил од оваа марка. Кон средината на 70-тите излегува и моделот Застава 850, ист како и претходниот, само со поголема кубикажа. Моторот бил позајмен од Фиат 850.

Според многу анализи моделот Фиат 600 е најуспешниот модел на оваа марка. Во првите пет години продадени се милион возила. Покрај Италија Фиќо се произведувало уште и во Југославија, Аргентина, Шпанија и Австрија.

Фиќото како автомобил има голем дел од популарната култура на цела територија на  СФР Југославија. Овој автомобил се уште може да се сретне по патиштата на овие простори.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!