fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Попустите низ дуќаните во Гостивар – реални или лажни?

Објавено

на

  Трговците ги „ловат“ муштериите со попусти и акциски цени, особено во периоди на празници или менување на сезоната. Низ Гостивар, на излозите на секој втор бутик, продавница за чевли, чанти и слично, поставени се реклами за намалување на цените на производите и распродажби. Граѓаните кои пазарат имаат различно мислење и искуства за реалноста на попустите. Некои се задоволни, други сметаат дека се изманипулирани. Контролите пак на пазарните инспектори покажале дека во последниве години, трговците се подисциплинирани во однос на тоа прашање. Во првите два месеци од годината, биле прочешлани петнаесетина дуќани во кои бил наведен попуст и не биле констатирани неправилности.

  Може да кажам дека последните години, за разлика од порано трговците го почитуваат законот во однос на попустите. Немаме констатирано лажно рекламирање на цени“, вели Живко Максимоски, раководител на Пазарен инспекторат во Гостивар  

  Најверојатно трговците не сакаат да ризикуваат и да ги прекршуваат законоските одредби за попустите поради високите казни за таков вид на прекршок кои се движат од 1.000 до 4.000 евра.

  Годинава, гостиварското одделение на Пазарната инспекција постапувало по четири преставки од граѓани, но тие не се однесувале на попустите, туку на неисправна техника, најчесто мобилни телефони. Сите биле решени во корист на граѓаните.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 21 минута

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 3 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 4 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 5 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 21 час

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 22 часа

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 23 часа

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Рецептипред 1 ден

  Пилешко со зелка и тиквици-вкусно, хранливо и соодветно за кето диета

  Гостиварпред 1 ден

  Сончево и топло, попладне ќе има пороен дожд и грмежи

  Животпред 2 дена

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 7 дена

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена