Поврзи се со нас

Вести

Поради Тик ток, во Албанија имаме две самоубиства, под итно да се затвори-бара претседателот на друштвото на социјалните работници

Објавено

на

Претседателот на друштвото на социјалните работници на Албанија, Миргит Вата, изјави дека поради апликација Тик-Ток во земјата се случиле две самоубиства. „Тик ток е штетна апликација, особено за тинејџерите, зашто преку неа се промовира јазикот на насилство и омраза. Во земјава регистрирани се две самоубиства, токму поради оваа апликација, затоа таа под итно треба да се затвори. Како друштво пред една година побаравме од Агенцијата за аудиовизуелни медиуми (АМА) да се затвори истата, но до денес немаме одговор“, изјави тој гостувајќи во емисија на Euronews Albania.

Според него Тик ток, е една од најсериозните грижи на општеството, затоа под итно треба да се преземе соодветна мерка.

„Јас лично, во текот на моето работно искуство, со случаите што ги сретнав во детското советувалиште, секогаш бев во ситуација на аларм, за актуелноста што се случуваше, за типологијата на случаите, за јазикот на насилство, омраза, за нивото на агресивност, за нивото на дискриминација, малтретирање, за сите видови на насилство, за тинејџери и возрасни. Сè се случува на Тик ток, затоа, под итно треба да се затвори“, категоричен е тој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена