fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Поранешниот бразилски репрезентативец Едмилсон ќе подучува млади фудбалери во Гостивар

Објавено

на

Под водство на некогашниот бразилски репрезентативец и играч на Барселона и Лион, Едмилсон Мораес, во Гостивар ќе се организира Летен камп за млади фудбалери. Летната школа е предвидена за во јуни 2019-та година и ќе биде добра можност за фудбалските таленти од градот, но и цела Македонија да покажат што знаат и умеат на теренот.

Познатиот фудбалер има своја фондација преку која подучува и поддржува млади фудбалери во повеќе земји ширум светот. Едмилсон денес беше во посета на Гостивар и се сретна со градоначалникот Арбен Таравари.

Прв пат сум во Македонија, но знам дека децата овде сакаат да играат фудбал. Јас не сум активен играч шест години, но имам своја фондација во која се вклучени илјадници деца, кои ги подучуваме. Најважното нешто за еден фудбалски играч не се титулите, туку да се биде добар човек и граѓанин. Такви вредности промовираме преку нашиот камп. Сакаме да ги научиме децата што е суштината на фудбалот. Не е тоа само фати ја топката во раце и трчај, туку преку фудбалот се учат важните вредности кои остануваат за цел живот: да бидеш истраен, да се стремиш кон напредок, да развиваш креативност“, рече фудбалерот.

Градоначалникот се заблагодари на сите што помогнале да се воспостави релацијата со фудбалерот и одржувањето на летната школа во Гостивар, која ккао што потенцираше може да им ги отвори вратите на младите таленти кон познати европски клубови.

Едмилсон и Таравари разменија симболични подароци. Фудбалерот го доби Клучот на градот, додека тој на домаќинот му подари дрес на Барселона.

Едмилсон го посети и градскиот стадион кадешто го пречекаа млади фудбалери.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!