Поврзи се со нас

Гостивар

Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

Објавено

на

Расте бројката на нови случаи на коронавирус во Македонија, покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 18 до 24 октомври. Од тестирани вкупно 21.461 материјали, регистрирани сe 2.704 нови позитивни случаи, што е зголемување од 22,6% во однос на претходната недела. Процентот на позитивност се движи од 8,7% до 15,9%, просечно 12,2%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.285). Во посочениот период во Гостивар се потврдени само 8 новозаразени.

„Со статус „оздравени“ се стекнале 1.924 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување. Во текот на мината недела вкупно се пријавени 36 реинфекции, што е зголемување од 5,9% во однос на претходната недела. Пријавени се 79 смртни случаи во 19 града во текот на изминатата недела, најголем дел од нив се од Скопје (29). Најголем број (n=70; 88,6%) од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години, а регистрирани се починати лица и кај возрасната група од 40-49 години (4), од 50-59 години (3) и 30-30 години (2 лица).“, пишува во извештајот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 32 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 16 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 22 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена