fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Порибени Мавровско езеро и Радика

Објавено

на

Националниот парк „Маврово“ согласно своите надлежности и планови за работа и годишната програма за работа, изврши порибување на водите на територијата на паркот.

Во текот на вчерашниот ден ( 21.01.2021г.) Мавровското езеро беше порибено со 200кг крап и 100 кг поточна пастрмка (salmo faroides), а реката Радика со 100 кг поточна пастрмка (salmo faroides). Се порибуваше на неколку локации по течението на реката Радика и Мавровското езеро.

Според програмата на паркот ваквите активности преку кои ќе се реализираат плановите за зголемување на рибниот фонд ќе продолжат и во наредниот период.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!