fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

„Порта на пеколот“ огнен кратер кој гори повеќе од 50 години

Објавено

на

Во малото село наречено Дарваза (или Дервезе), на околу 260 км северно од главниот град Ашгабат во Туркменистан, се наоѓа кратер кој гори веќе 50 години. Некогаш дел од Советскиот Сојуз, областа богата со ресурси привлекувала многу геолози во потрага по природни ресурси.

Еден ден во далечната 1971 година, среде дупчење, геолозите случајно пробиле масивна пештера полна со гас. Земјата веднаш се срушила заедно со опремата во кратер широк над 90 метри и длабок повеќе од 20 метри. Геолозите морале да дејствуваат брзо и да ги ограничат емисиите на природен гас, па затоа одлучиле да го изгорат. Надевејќи се дека гасот ќе изгори за неколку дена… но, гасот не престанува да гори повеќе од 50 години (и сè уште гори).

Локалното население овој феномен уште го нарекува „Порта на пеколот“.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!