Поврзи се со нас

Занимливости

„Порта на пеколот“ огнен кратер кој гори повеќе од 50 години

Објавено

на

Во малото село наречено Дарваза (или Дервезе), на околу 260 км северно од главниот град Ашгабат во Туркменистан, се наоѓа кратер кој гори веќе 50 години. Некогаш дел од Советскиот Сојуз, областа богата со ресурси привлекувала многу геолози во потрага по природни ресурси.

Еден ден во далечната 1971 година, среде дупчење, геолозите случајно пробиле масивна пештера полна со гас. Земјата веднаш се срушила заедно со опремата во кратер широк над 90 метри и длабок повеќе од 20 метри. Геолозите морале да дејствуваат брзо и да ги ограничат емисиите на природен гас, па затоа одлучиле да го изгорат. Надевејќи се дека гасот ќе изгори за неколку дена… но, гасот не престанува да гори повеќе од 50 години (и сè уште гори).

Локалното население овој феномен уште го нарекува „Порта на пеколот“.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена