Поврзи се со нас

Рецепти

Посен ручек-Запечени филувани пиперки

Објавено

на

За време на Велигденскиот пост кој веќе почна, исхраната треба да биде разновидна и балансирана за да не дојде до здравствени пореметувања во организмот. Задолжителни се порции овошје и зеленчук секојдневно, а за ручек или вечера најдобро е да си зготвите некое посно јадење. Рецепти има многу, а некогаш едноставно доволно е да употребите креативност и да ги замените вообичаените состојки со посни.

Во оваа прилика ние ви пренесуваме рецепт за посни пиперки со фил од компир.

состојки:

6-7 пиперки за полнење

5 компири

1 домат

главица кромид

сол, бибер, црвена пиперка, магдонос

масло (наместо масло може да користите вода доколку постите на вода)

Подготовка: Најпрво исечкајте го кромидот. Пропржете го во малку масло, додадете вода и оставете да се крчка. За тоа време излупете ги компирите и изрендајте ги. Додадете ги во кромидот и пропржете. Додадете ги другите зачини и гответе околу десет минути. Најдобро е да земете подлабоко тавче или тавче што не се лепи. Со подготвениот фил наполнете ги пиперките од кои претходно ќе ги извадите семките. Наредете ги наполнетите пиперки во сад за печење и додадете го доматот, ситно сечкан. Прелијте со 200 мл. вода. Печете ги пиперките затворени околу 30 минути, а потоа тргнете го капакот и допечете ги уште 20-тина минути.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 14 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена