fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Пошта во Гостивар наскоро ќе отвори уште еден шалтерски пункт

Објавено

на

Раководството на подружницата на Пошта во Гостивар најавува дека за неполн месец, во градот ќе биде отворен нов пункт за уплати и други поштенски услуги. Новата шалтерска сала се подготвува на локација близу судската зграда. Од Пошта сметаат дека е неопходно зголемување на капацитетот со дополнителни шалтери за целосно да се задоволат потребите на граѓаните и да се намалат чекањето и редиците.

„Во новата сала планирано е да се отворат четири благајни за уплата и една за поштенски пратки. Сметам дека тоа ќе биде доволно за потребите на градот, заедно со останатите пошти што ги имаме во Малеарди и истурениот шалтер кај полицијата.“, вели Бетим Мехмеди, директор на гостиварската подружница на Пошта.

Вработените и поштарите во наредниот период ќе добијат униформи, а се предвидува и реновирање на централниот поштенски објект, кој се наоѓа близу Саат Кулата.

„Моментално како претпријатие се соочуваме со финансиски проблеми, неколку месеци не работевме со платен промет. Сепак, имаме помош од Влада и планираме реновирање на главниот објект. Проектото е поминат, а опфатени ќе бидат и салата и канцелариите на администрацијата. Се работи за голем проект од околу 200 илјади евра“, вели Мехмеди.

Пошта повторно ги отвори шалтерите за уплати на сметки и фактури на 1-ви март.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!