Поврзи се со нас

Македонија

Поскапуваат горивата, ова се новите цени

Објавено

на

Следи ново покачување на цените на горивата од вечерва на полноќ. Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука сите цени на нафтените деривати да се зголемат за 1.5 денари по литар.

Со тоа, цената на Еуросупер БС – 98 ќе изнесува највисоки до сега 86 денари за литар. Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 84 денари/литар. Еуродизелот БС (Д-Е V) – 75,5 денари за литар. Екстра лесното 1 (ЕЛ-1) масло за домаќинство ќе чини 74,50 денари/литар.

Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек
за 1,93% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката за
утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги од 21.02.2022 година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Karburantet po shtrenjtohen, këto janë çmimet e reja

Објавено

на

Nga sonte në mesnatë vjen një rritje e re e çmimeve të karburanteve. Komisioni Rregullator për Energjetikë ka marrë vendim që të gjitha çmimet e derivateve të naftës të rriten për 1,5 denarë për litër.

Kështu, çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë më i larti deri më tani prej 86 denarë për litër. Eurosuper BS-95 do të shitet për 84 denarë/litër. Eurodizel BS (DE V) – 75,5 denarë për litër. Vaji ekstra i lehtë për amvisëri 1 (EL-1) do të kushtojë 74,50 denarë/litër.

Ky vendim rrit çmimet me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 1.93% krahasuar me çmimet me pakicë të derivateve të naftës të përcaktuara në përputhje me vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe karburanteve për transport të Komisionit Rregullator të Energjisë të datës 21.02.2022.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена