fbpx
Поврзи се со нас

Вести

После Буенос Аирес, Рим, Белград, Истанбул и Гостивар добива градско фудбалско дерби

Објавено

на

Фудбалската сезона 2018/2о19 започнува на 18 август. Оваа сезона Гостивар ќе има двајца претставници во Втората Македонска фудбалска лига – Запад.

Фудбалската федерација на Македонија го објави распоредот на натпреварите од сите лиги. Ждрепката сакаше дуелот помеѓу ФК Гостивар и ФК Генч Калемлер да го закаже во третото коло. Првото големо градско дерби помеѓу овие две екипи ќе се одигра на 2 септември. Домаќин ќе биде дебитантот во Втората МФЛ екипата на Генч Калемлер. Додека реваншот ќе се одигра во 12 коло, на 3 ноември 2018.

Со овие натпревари Гостивар влегува во друштво на големите светски метрополи како Буенос Аирес, Рим, Милано, Белград, Сао Паоло, Истанбул, Лондон кои можат да се пофалат со ваков фудбалски спектакл.

Бидејќи и двете гостиварски екипи домашните натпревари ќе ги играат на Градскиот стадион распоредот ќе биде наизменичен една екипа ќе игра на домашен терен, другата ќе гостува.

На отварањето во првото коло ФК Гостивар ќе гостува на екипата на Кораб, додека Генч Калемлер ќе ја пречека екипата на Тетекс.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!