Поврзи се со нас

Македонија

Последно деноноќие 711 нови ковид позитивни, починати 22 пациенти

Објавено

на

  Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.197 тестови, а регистрирани се 711 нови случаи со КОВИД-19, 22 починати и 7.170 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

  Од 711 новозаболени од Скопје се 505, Кавадарци 30, Струмица 26, Куманово 25, Охрид 21, Битола и Штип по 17, Прилеп 12, Струга и Гевгелија по 9, Тетово 7, Велес 5, Гостивар, Неготино и Богданци по 4, Делчево 3, Кочани, Пробиштип и Демир Капија по 2, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Македонски Брод и Дојран по 1.
  Од вкупниот број на позитивни (711), регистрирани се 84 реинфекции.

  Од 22 починати, 10 се од Скопје (49г, 52г, 59г, 62г, 67г, 68г, 70г, 71г, 85г и 87г), по двајца од Гевгелија (67г и 75г), Охрид (79г и 86г) и Струга (73г, и 74г) и по еден починат од Битола (84г), Делчево (75г), Кичево (86г), Кратово (29г), Неготино (56г) и Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Од 7.170 оздравени пациенти од Скопје се 3.633, Битола 602, Куманово 309, Кавадарци 284, Прилеп 230, Тетово 191, Охрид 177, Штип 175, Велес 174, Гевгелија 159, Струмица 147, Гостивар 134, Кичево 120, Кочани 98, Ресен 94, Радовиш 88, Неготино 87, Струга 86, Делчево 65, Валандово 56, Свети Николе 51, Богданци 31, Демир Хисар 29, Крива Паланка 28, Крушево 25, Македонска Каменица 18, Пробиштип 17, Берово 16, Дебар 10, Виница 8, Демир Капија, Македонски Брод и Кратово по 7, Дојран 4 и Пехчево 3.

  Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се дополнително четири починати лица, Кичево (2), Валандово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 56г до 81г. Пријавените лица се починати во домашни услови, во период од 26.01.2022 -27.01.2022г.

  Од вкупниот број на починати лица (n=26), 14 лица се целосно вакцинирани, а кај сите се регистрирани коморбидитети.

  Направени се 3.197 тестови преку: ИЈЗ-98, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Куманово-3, Институт за микробиологија–170, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-107, Биотек-159, Систина-81, Плодност-10,  Никоб Лаб-444, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-24, Рапид Лаб–12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.903.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.788.251 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 268.901, бројот на оздравени пациенти е 246.864, на починати е 8.409, а на активни случаи изнесува 13.628.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 49 минути

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 2 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 2 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 3 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 5 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 6 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 7 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 20 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 23 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена