Поврзи се со нас

Гостивар

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Објавено

на

Денес во централното градско подрачје на Гостивар беа поставени иновативни корпи за отпушоци од цигари, со цел намалување на загадувањето и поттикнување на правилно одлагање на отпадот. Оваа еколошка иницијатива е преземена од Здружението Центар за развој на медиумите на заедниците од Гостивар, како дел од проектот „Чист град за чиста иднина“.

Корпите за отпушоци се дизајнирани како гласачки кутии, каде пушачите можат да го стават своето догорче според претпочитаниот одговор на прашања како „Што сакам повеќе: кино или театар?“ или „Што е повкусно: пица или бурек?“. Ова иновативно решение не само што обезбедува место за одлагање на отпушоците, туку и поттикнува свесност и учество на граѓаните во одржувањето на чистотата.

„На територијата на општина Гостивар, тешко дека постои јавно место без фрлени отпушоци. Се надеваме дека оваа акција ќе поттикне промена на навиките на пушачите и ќе се намали отпадот од цигарите. Селектирањето на отпушоците може да биде поттик и за нивно рециклирање, што е веќе практика во некои европски земји“, изјави Добринка Стојановска, претседател на здружението МЕДИУМ.

Проектот „Чист град за чиста иднина“ е дел од програмата за подгрантирање на проектот „Младински активизам за позелени општини“, имплементиран од Македонското здружение на млади правници, Здружението за одржлив развој и заштита на животна средина Гоу Грин Скопје, Центарот за климатски промени и Здружението на млади Креактив, финансиски поддржан од Европската унија.

Вкупно шест корпи за отпушоци се поставени на следниве локации низ Гостивар: Општинска зграда, Домот на култура, ЈП Водовод, болницата, плоштадот и автобуска постојка. Оваа иницијатива има за цел да ја подобри животната средина и да го подигне нивото на свесност за еколошките проблеми во општина Гостивар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена