Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Потпишан Кодекс за фер и демократски избори во Гостивар

Објавено

на

Општинската изборна комисија на Гостивар во соработка со ОБСЕ, денес организираше настан, на кој беше потпишан Кодекс за фер и демократски избори. Во Гостивар има четири кандидати за градоначалник Рената Елези од ДПА, Невзат Бејта од ДУИ, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците и Фадиљ Зендели од БЕСА. На потпишувањето на кодексот дојде само дамата, додека останатите кандидати испратија свои претставници, нивните најтесни соработници.

За Бејта потпис стави Бешким Хасани, за Таравари – Ваљбон Лимани, додека во име на Зендели се потпиша Арафат Шабани.

„Со овој документ се гарантира дека изборите во Гостивар ќе се спроведат во демократска атмосфера, без инциденти и нерегуларности“, рече Халит Елези, член на Општинската изборна комисија.

Кандидатката Елези посочи дека е важно кампањата и изборниот процес да течат во најдобар ред и дека за тоа самата се залага: „Пред нас се кампањата и изборниот процес, им посакувам успех на сите кандидати, нека биде се‘ мирно и регуларно“.

И претставниците на останатите кандидати за градоначалник на Гостивар, во кратките изјави потврдија дека имаат заложба за демократски избори и посакаа успех и фер борба.

Потпишувањето на Кодексот значи обврска за почитување на основните човекови права и слободи, со цел транспарентни, инклузивни и отчетни избори.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

I nënshkruar Kodi për zgjedhje të drejta dhe demokratike në Gostivar

Објавено

на

Komisioni komunal zgjedhor në Gostivar në bashkëpunim me OSBE-në, sot organizoi ngjarje, në të cilin ishte i nënshkruar Kodi për zgjedhje të drejta dhe demokratike. Në Gostivar ka katër kandidatë për kryetar komune Renata Elezi nga PDSH, Nevzat Bejta nga BDI, Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët dhe Fadil Zendeli nga Besa. Në nënshkrimin e kodit erdhi vetëm zonja, përderisa kandidatët e tjerë dërguan përfaqësues të tyre, bashkëpunëtorët e tyre më të ngushtë.

Për Bejtën nënshkrim vendosi Bashkim Hasani, për Taravarin – Valbona Limani, kurse në emrin e Zendelit nënshkroi Arafat Shabani.

“Me këtë dokument garantohet se zgjedhjet në Gostivar do të zhvillohen në atmosferë demokratike, pa incidente dhe parregullsi”, tha Halit Elezi, anëtarë i Komisionit komunal zgjedhor.

Kandidatja Elezi drejtoi se është e rëndësishme fushata dhe procesi zgjedhor të rrjedhin në rendin më të mirë dhe ajo vetë qëndron për këtë: ” Para nesh janë fushata dhe procesi zgjedhor, ju dëshiroj sukses të gjithë kandidatëve, le të jetë gjithçka e qetë dhe e rregullt”.

Edhe përfaqësuesit e kandidatëve të tjerë për kryetarë të Gostivarit, në deklaratat e shkurtra konfirmuan se kanë angazhim për zgjedhje demokratike dhe dëshiruan sukses dhe betejë të drejtë.

Nënshkrimi i Kodit domethënë detyrim për respektimin e të drejtave dhe lirive themelore njerzore, me qëllim të zgjedhjeve transparente, inkluzive dhe të përgjegjshme.

Популарно изминативе 100 дена