Поврзи се со нас

Вести

Потрагата влезе во критична фаза: На патниците во подморницата Титан денеска им снемува кислород

Објавено

на

Потрагата по исчезнатата подморница Титан влезе во критична фаза и бродовите, специјалната опрема и спасувачките тимови сега се во трка со времето додека се обидуваат да ја лоцираат пред патниците да останат без кислород.

На почетокот на секое патување, подморницата подготвува и има поддршка за живот во период од 96 часа, исчезнала во неделата, што значи дека денес е последна шанса да се најде екипажот на Титан додека патниците се живи. Американската крајбрежна стража процени дека кислород за луѓето во подморницата може да снема денес во 13:18 часот.

Според Си-Ен-Ен , американската крајбрежна стража ја проширила областа за пребарување и пренасочила дел од своите ресурси за да се обиде да ги лоцира звуците кои можеле да се слушнат вчера за време на воздушната потрага.

Во меѓувреме, флота од бродови и специјална опрема го скенираат дното на океанот со сонар.

Сепак, како што пишува Би-Би-Си, експертите предупредуваат дека недостатокот на кислород не е единствениот проблем.

Д-р Кен Ледез, експерт за хипербарична медицина, вели дека постојат опасности и дека подморницата останала без струја, што игра клучна улога во контролирањето на нивото на кислород и јаглерод диоксид.

Како што објасни тој, додека нивото на кислород опаѓа, процентот на јаглерод диоксид што го вдишуваат патниците се зголемува, што може да има потенцијално катастрофални последици.„Како што се зголемува нивото на јаглерод диоксид, тој станува како седатив или анестетик гас, предизвикувајќи луѓето да заспијат“, рече Ледез.

Друга опасност е хипотермијата, каде што човечкото тело станува премногу ладно за да функционира.

Поранешниот капетан на британската кралска морнарица Рајан Ремзи вели дека ако подморницата е на дното на океанот, температурата на водата е околу нула Целзиусови степени.

Како што објасни, ова е голем проблем за екипажот бидејќи ако нема струја, подморницата не може да генерира топлина.

И хипотермијата, недостатокот на кислород и акумулација на јаглерод диоксид во подморницата негативно ќе влијае на способноста на патниците во подморницата да стапат во контакт со спасувачките тимови со, на пример, удирање по ѕидовите на подморницата во редовни интервали за да привлечат внимание.

„Ако се во несвест, патниците нема да можат да направат ништо за да си помогнат“, вели Ледез.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 16 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 18 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена