fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Потврдени со корона до сега 3.497 лица од општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше

Објавено

на

Вкупната бројка на дијагностицирани со коронавирус од почетокот на пандемијата, во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше изнесува 3.497 лица. Според податоците од Институтот за јавно здравје моментално на ова подрачје активно болни се 448 пациенти. Ковидот бил кобен за 153 граѓани, кај кои завршил со смртни последици, додека 2.896 лица оздравеле.

Според последниот неделен извештај на ИЈЗ за периодот од 4 до 10 јануари во земјава се бележи намалување на бројот на смртни случаи за 20,4%, за 14,8% е зголемен бројот на оздравени лица споредено со претходната недела, додека бројот на позитивни зголемен од 6,1%. Процентот на позитивност се движи од 11 до 25%, просечно 19%.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (25,2%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 40-49 (19,0%), 50-59  (18,4%), 30-39 (18,4%) и 20-29 (13,4%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,6%) и 10-19 години (4,0%).

Во однос на симптоми кои се пријавени кај заболените, најчесто се регистрирани температура (68,4%), кашлица (40,0%), малаксаност (39,4%), ослабен осет за мирис и/или вкус (27,3%), главоболка (22,2%), мускулна болка (18,3%), болка во грло (14,3%) и отежнато дишење (9,9%).

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!