Поврзи се со нас

Гостивар

Поведена истрага против гостиварец осомничен за дилање марихуана

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против 22 годишен гостиварец за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

„Осомничениот неовластено заради продажба држел 51,8 грама наркотична дрога марихуана. Помал дел од дрогата ја држел кај себе, спакувана во најлонско пакување во кутија за цигари. На 7 февруари, кога полициски службеници од Полициската станица Гостивар се обиделе да го легитимираат, тој се дал во бегство и дрогата ја фрлил на земја. Следниот ден, при извршен претрес во домот на осомничениот, остатокот од дрогата бил пронајден во помошна просторија за чување огревни дрва, во неколку пакувања скриени во метално буре.“, се наведува во соопштението на обвинителството

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Гостивар доставил предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, со образложение дека постои опасност од бегство, како и можност да ја попречува постапката со влијание врз сведоците или да го повтори кривичното дело,

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!