Поврзи се со нас

Македонија

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Објавено

на

Владата треба да развие стратешки пристап на земјата за обезбедување неопходни лекови за своите граѓани. Потребно ни е лидерство на највисоко ниво и стратегија, во најкраток рок да се спроведе процес на ревидирање и проширување на позитивната листа, да се подготви законска рамка за договори за влез на лекови, директни договори со производителите поради олеснет пристап до нови и скапи терапии.

Ова се дел од приоритетни чекори што Владата треба итно да ги преземе, соопшти на денешната прес-конференција Андреј Сених од Здружението за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ – „Заедно посилни“ – Скопје.

-Владата да почне да гради капацитети и експертиза за проценка на здравствени технологии, да го зголеми издвојувањето за здравствена заштита од јавните средства и да го намали „плаќањето од џеб“ на граѓаните, рече Сених.

Весна Алексовска од Здружението за ретки болести „Живот со предизвици“ се осврна на тендерските постапки преку кои се набавуваат лековите за ретки болести, за многу хронични болести, како и иновативните лекови.

-Нема на позитивната листа никакви промени повеќе од 15 години и поради тоа единствениот начин да влезе некој нов лек во нашата држава се програмите на Министерството за здравство, кои претходно служеа само за превентива, а сега служат за набавка на лекови и дополнително преку буџетите на клиниките и болниците кои добиваат условни буџети од Фондот за здравствено осигурување, рече Алексовска.

Таа посочи дека секогаш доцнат тендерите и додаде дека Програмата за ретки болести е само еден пример. Секоја година, како што рече, доцнат лекови за пациентите, од еден до шест месеци, а понекогаш се случува и никој да не се јави на тендерската постапка за одреден лек. Поради ова пациентите се ставаат во животозагрозувачка состојба.

-Ако лековите се на позитивната листа, пациентите можат да ги купат лековите од странство и да ги рефундираат преку Фондот за здравствено осигурување. Но, поради тоа што не се на позитивната листа тие не можат никако да рефундираат, значи ако купат лекови ги купуваат на свој трошок, рече Алексовска. Додаде дека лековите се скапи и претставуваат товар за буџетот на едно семејство. Потенцира дека пациентите треба редовно и на време да ги добиваат своите лекови и не смее да се дозволи граѓаните да страдаат.

Денешната прес-конференција покрај „Заедно посилни“ и „Живот со предизвици“, ја поддржаа и здруженијата на граѓани за борба против рак „БОРКА – ЗА СЕКОЈ НОВ ДЕН“, Асоцијација за цистична фиброза, Хепар центар Битола, ХОПС – Опции за здрав живот и Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ. Тие изработија еден документ кој ги содржи нивните барања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 17 минути

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 4 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 5 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 7 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 7 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 19 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 22 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена