Поврзи се со нас

Вести

Повеќе од 200 убиени во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Објавено

на

Повеќе од 200 војници се убиени во граничните судири меѓу Ерменија и Азербејџан оваа недела, соопштија денеска двете земји.

Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за судирите околу спорниот регион Нагорно-Карабах, најсмртоносните по шестнеделната војна во 2020 година кога загинаа илјадници луѓе.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан пред Парламентот изјави дека загинале 135 ерменски војници. Претходно оваа седмица беше објавено дека загинале 105.

Азербејџан денеска објави за загинати 77 војници – 71 вчера.

Ерменија соопшти дека азербејџанските сили нападнале и зазеле населби на ерменска територија надвор од Нагорно Карабах, додека Азербејџан тврди дека одговара на „провокациите” од ерменска страна.

Прекинот на огнот издејствуван со посредство на Москва ги оконча борбите, но ситуацијата на границата останува напната, предупреди денеска Пашинјан.

Русија која е воен сојузник на Ерменија, но исто така сака да биде во пријателски односи со Азербејџан, соопшти дека ќе изврши притисок врз двете земји да ги повлечат своите сили на позициите што ги имаа пред да избие конфликтот оваа недела.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 2 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 3 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 3 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 4 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 7 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 7 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 8 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 9 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 10 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 11 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 11 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 5 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена