Поврзи се со нас

Деца Родители

„Повеќе од игра“ работилници за деца со психологот од Гостивар Слаѓана Анѓелкоска

Објавено

на

  Детската игра каква што беше пред 20 години е незаменлива во развојот на детето, таквите игри правеа сè што е важно за децата, односно ги подготвуваа за живот. Најважен период за развојот на мозокот и интелектуалните способности е до 12-тата година, а особено првите неколку години од животот.

  Слаѓана Анѓелкоска, доктор по психолошки науки од Гостивар организира серија работилници за креативен-психолошки развој на децата.

  „Пред вас е можноста да ги поттикнете вашите деца во што поголема мера да го достигнат својот биолошки потенцијал. Човековиот мозок е составен од два дела кои се поврзани меѓу себе и не можат еден без друг, но едниот е секогаш подоминантен и тој ја одредува нашата склоност кон одредени области. Со посебно креирани картички оценуваме која хемисфера кај детето е поразвиена. Оттргнете ги децата од модерните интернет-игри, вратете ги игрите со кои се поттикнува развојот на нивната интелигенција.
  Психолошко-едукативната програма „Повеќе од игра“ поаѓа од тоа дека секое дете во себе има вроден потенцијал кој настојуваме да го препознаеме, а потоа да го развиеме.
  Користиме сликички, картички, игри со кои го развиваме функционалното знаење, поттикнуваме експериментирање и смислување нови класификации. Задачите и активностите придонесуваат за развој на креативното мислење кај децата и го стимулираат развојот на интелигенцијата низ игра, бидејќи играта е внатрешната потреба на детето.

  Низ креативни активности придонесуваме за:
  -Ќе откриеме која страна на мозокот е поразвиена,
  -Наизменично активирање на двете хемисфери на мозокот
  -Подигнување на нивото на интелектуалните способности кај децата,
  -Зголемување на концентрацијата и вниманието кај децата,
  -Рано откривање на надареноста кај детето,
  -Развивање на брзината на размислување, поврзување и заклучување.

  На онлајн-работилниците детето се смее, игра, може да зборува, да предлага свои идеи, ги охрабруваме со меѓусебно слушање и почитување, поврзување и слободно изнесување на нови идеи. Работилниците се одржуваат еднаш неделно и траат по 60 минути“, појаснува Анѓелкоска.

  Програмата се реализира во неколку фази:
  1.Фаза – Процена на доминантноста на хемисферите.
  2.Фаза – РАЗВОЈ НА СИНАПСИ – Вежби за моторика, графомоторика и акомодација на очите.
  3.Фаза – РАЗВОЈ НА ФИНАТА МОТОРИКА.
  4.Фаза – СТИМУЛАЦИЈА НА РАЗВОЈ НА МИСЛОВНИТЕ ПРОЦЕСИ.
  5.Фаза – АСОЦИЈАЦИЈА И АНАЛОГИЈА.
  6.Фаза – ФУНКЦИОНАЛНО РАЗМИСЛУВАЊЕ.

  Сите вежби се приспособени на возраста на детето и неговите можности. Родителите може да се информираат подетално на бесплатна средба на 27.01.2021 год. во 19 часот на „Зум“. Повеќе информации и пријавување на информативната средба на 078/263 078 и на as.anima@hotmail.com

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 30 секунди

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена