Поврзи се со нас

Гостивар

„Повеќе паркинг места за ред во сообраќајот“ – иницијатива Гостивар кој го сакам

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ денес ги продолжи своите активности со реакција за сообраќајот во градот, потенцирајќи дека сообраќајот е пренатрупан, тротоарите блокирани, како резултат што нема доволно паркинг места. „Во последните 20 години, општина Гостивар претрпе многу просторни и демографски промени, промени кои директно влијаеја на нивото на развој на градскиот сообраќај.

Затоа, потребата за воспоставување на ред и создавање на услови е императив. Сведоци сме на сообраќаен метеж што се создава особено во текот на летото кога градот е пренатрупан со доаѓањето на диаспората во татковината, затоа треба итно и неизбежно да се преземаат конкретни мерки за подобрување на ситуацијата. Најалармантно е со паркинзите. Поради недостаток на паркинг места возилата се паркираат на несоодветен простор, дури и на тротоари, со што е попречено движењето на граѓаните.“, наведе Азиз Даути, член на иницијативата. Во Програмата на иницијативата предвидени се неколку мерки врзани со проширување на паркинг капацитетите: зголемување на паркинг места на постоечки улици, додавање паркинг места за колективните згради, како и изградба на четири катни гаражи со капацитет од 350 паркинг места  и тоа зад зградата на ЕЛЕМ, покрај спортската сала и две катни гаражи во близина на градската болница.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 1 час

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 2 часа

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 4 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 5 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 20 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 1 ден

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

“Më shumë vend parkime për rend në trafik” – iniciativa Gostivari që dua

Објавено

на

Iniciativa qytetare “Gostivari që dua” sot i vazhdoi aktivitetet e saja me reagim për trafikun në qytet, duke potencuar se trafiku në qytet është i mbingarkuar, trotuaret janë të bllokuara, si rezultat që nuk ka mjaftueshëm vende parkimi. “Në 20 vitet e fundit komuna e Gostivarit ka pësuar shumë ndryshime hapsinore dhe demografike, ndryshime këta që kanë ndikuar drejtpërdrejtë në shkallën e zhvillimit të trafikut urban.

Prandaj, nevoja për vendosje të rendit dhe krijimi i kushteve mbetet imperativ i kohës.  Jemi dëshmitarë të rrëmujës që krijohet në trafik sidomos gjatë verës ku qyteti mbingarkohet me ardhjen e mërgimtarëve në vendlindje, prandaj ndërmarrja e masave konkrete në përmirësimin e situatës janë urgjente dhe të pashmangshme. Gjendja më alarmante paraqitet sidomos me parkingjet. Mungesa e tyre ndikon që automjetet të parkohen në hapësira jo të përshtatshme, madje edhe në trotuare ku pengohet lëvizja e qytetarëve”, theksoi Aziz Dauti, anëtar i iniciativës. Në Programin e iniciativës janë të parashikuara disa masa për zgjerimin e parking kapaciteteve: zmadhimi i vend parkimeve në rrugët që veçmë ekzistojnë, shtim të vend parkimeve për ndërtesat kolektive, si dhe ndërtimi i garazheve katër katëshe me kapacitet prej 350 vend parkimeve edhe atë mbas ndërtesës së ELEM, rreth sallës sportive dhe garazhe dy katëshe në tërësi të spitalit të qytetit.

Популарно изминативе 100 дена