fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

„Повеќе паркинг места за ред во сообраќајот“ – иницијатива Гостивар кој го сакам

Објавено

на

  • Shqip

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ денес ги продолжи своите активности со реакција за сообраќајот во градот, потенцирајќи дека сообраќајот е пренатрупан, тротоарите блокирани, како резултат што нема доволно паркинг места. „Во последните 20 години, општина Гостивар претрпе многу просторни и демографски промени, промени кои директно влијаеја на нивото на развој на градскиот сообраќај.

Затоа, потребата за воспоставување на ред и создавање на услови е императив. Сведоци сме на сообраќаен метеж што се создава особено во текот на летото кога градот е пренатрупан со доаѓањето на диаспората во татковината, затоа треба итно и неизбежно да се преземаат конкретни мерки за подобрување на ситуацијата. Најалармантно е со паркинзите. Поради недостаток на паркинг места возилата се паркираат на несоодветен простор, дури и на тротоари, со што е попречено движењето на граѓаните.“, наведе Азиз Даути, член на иницијативата. Во Програмата на иницијативата предвидени се неколку мерки врзани со проширување на паркинг капацитетите: зголемување на паркинг места на постоечки улици, додавање паркинг места за колективните згради, како и изградба на четири катни гаражи со капацитет од 350 паркинг места  и тоа зад зградата на ЕЛЕМ, покрај спортската сала и две катни гаражи во близина на градската болница.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Вестипред 35 минути

Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

Што, како, каде?!пред 1 час

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 часа

Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

Гостиварпред 3 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 15 часа

Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

Гостиварпред 18 часа

Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

Вестипред 18 часа

Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

Гостиварпред 21 час

Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

Гостиварпред 23 часа

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Гостиварпред 24 часа

Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

Македонијапред 1 ден

СПЦ и МПЦ-ОА во Белград одржуваат литургија на помирување

Вестипред 5 дена

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 3 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 дена

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

Гостиварпред 1 недела

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

Спортпред 2 недели

Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

Гостиварпред 1 недела

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 4 дена

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Спортпред 2 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 дена

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 дена

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 недели

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 недели

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена