Поврзи се со нас

Гостивар

Повеќе полиција на патиштата за продолжениот празничен викенд

Објавено

на

Имајќи го предвид продолжениот празничен викенд, првомајски и бајрамски, СВР Тетово излезе со апел до возачите задолжително и без исклучок да ги почитуваат сите сообраќајни знаци, правила и прописи и посебно непотребно да не брзаат, пред се по автопатот, но и по други патишта кои водат кон околните излетнички места.

До возачите се апелира, исто така, да избегнуваат конзумирање на алкохол, да внимаваат кога и каде престигнуваат и да не тргнуваат на пат со технички неисправни, односно непрегледани возила.

СВР Тетово нагласува дека наредните денови ќе го интензивира полициското присуство на сите патишта на подрачјето, зашто се очекува зголемена сообраќајна фрекфренција наредните три дена, посебно кон Охрид, Маврово и по долината на Радика.

Инаку, во последната акција на полицијата на подрачјето биле санкционирани 18 возачи во Гостивар за пречекорувања на максимално дозволената брзина надвор од населено место, од кои едно до 70 километри на час, како и 8 пречекорувања во Тетово во населено место, од кои едно за повеќе од 50 километри на час.

 

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 15 минути

Почина Димче Мешковски, легенда на македонското глумиште

Гостиварпред 37 минути

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Гостиварпред 2 часа

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 3 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 3 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 17 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Më shumë polici në rrugë për fundjavën e zgjatur të festave

Објавено

на

Duke pasur parasysh fundjavën e zgjatur të festave, 1 Maj dhe Bajramin, SPB Tetovë apelon drejtuesit e mjeteve që të respektojnë dhe pa përjashtim të gjitha shenjat, rregullat dhe rregulloret e komunikacionit dhe veçanërisht të mos nxitojnë pa nevojë, sidomos në autostradë, por edhe në rrugët tjera. që të çojnë në vendet e afërta të piknikut.

Gjithashtu apelohet drejtuesve të mjeteve që të shmangin konsumimin e alkoolit, të kenë kujdes kur dhe ku parakalojnë dhe të mos dalin në rrugë me automjete me defekte teknike, pra të pa kontrolluara.

SPB Tetovë thekson se në ditët në vijim do të intensifikohet prezenca policore në të gjitha rrugët e zonës, sepse pritet rritje e frekuencës së trafikut në tri ditët e ardhshme, veçanërisht në Ohër, Mavrovë dhe në luginën e Radikës.

Ndryshe, në aksionin e fundit të policisë në zonë, në Gostivar janë sanksionuar 18 vozitës për tejkalim të shpejtësisë maksimale të lejuar jashtë vendbanimeve, prej të cilëve një deri në 70 kilometra në orë, si dhe 8 tejkalime në Tetovë mbrenda vendbanimeve, një nga të cilat për më shumë se 50 kilometra në orë.

 

Популарно изминативе 100 дена