Поврзи се со нас

Гостивар

Повеќе полиција на патиштата за продолжениот празничен викенд

Објавено

на

Имајќи го предвид продолжениот празничен викенд, првомајски и бајрамски, СВР Тетово излезе со апел до возачите задолжително и без исклучок да ги почитуваат сите сообраќајни знаци, правила и прописи и посебно непотребно да не брзаат, пред се по автопатот, но и по други патишта кои водат кон околните излетнички места.

До возачите се апелира, исто така, да избегнуваат конзумирање на алкохол, да внимаваат кога и каде престигнуваат и да не тргнуваат на пат со технички неисправни, односно непрегледани возила.

СВР Тетово нагласува дека наредните денови ќе го интензивира полициското присуство на сите патишта на подрачјето, зашто се очекува зголемена сообраќајна фрекфренција наредните три дена, посебно кон Охрид, Маврово и по долината на Радика.

Инаку, во последната акција на полицијата на подрачјето биле санкционирани 18 возачи во Гостивар за пречекорувања на максимално дозволената брзина надвор од населено место, од кои едно до 70 километри на час, како и 8 пречекорувања во Тетово во населено место, од кои едно за повеќе од 50 километри на час.

 

 

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Регионпред 31 минута

Фалсификувани евра внесени во Косово биле изработени во Македонија, соопшти Косовското обвинителство

Гостиварпред 1 час

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 2 часа

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 3 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 5 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 7 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Më shumë polici në rrugë për fundjavën e zgjatur të festave

Објавено

на

Duke pasur parasysh fundjavën e zgjatur të festave, 1 Maj dhe Bajramin, SPB Tetovë apelon drejtuesit e mjeteve që të respektojnë dhe pa përjashtim të gjitha shenjat, rregullat dhe rregulloret e komunikacionit dhe veçanërisht të mos nxitojnë pa nevojë, sidomos në autostradë, por edhe në rrugët tjera. që të çojnë në vendet e afërta të piknikut.

Gjithashtu apelohet drejtuesve të mjeteve që të shmangin konsumimin e alkoolit, të kenë kujdes kur dhe ku parakalojnë dhe të mos dalin në rrugë me automjete me defekte teknike, pra të pa kontrolluara.

SPB Tetovë thekson se në ditët në vijim do të intensifikohet prezenca policore në të gjitha rrugët e zonës, sepse pritet rritje e frekuencës së trafikut në tri ditët e ardhshme, veçanërisht në Ohër, Mavrovë dhe në luginën e Radikës.

Ndryshe, në aksionin e fundit të policisë në zonë, në Gostivar janë sanksionuar 18 vozitës për tejkalim të shpejtësisë maksimale të lejuar jashtë vendbanimeve, prej të cilëve një deri në 70 kilometra në orë, si dhe 8 tejkalime në Tetovë mbrenda vendbanimeve, një nga të cilat për më shumë se 50 kilometra në orë.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена