Поврзи се со нас

Гостивар

Повеќе зеленило и нов пешачки мост на Вардар со прекуграничен проект на Гостивар и Витина

Објавено

на

Општините Гостивар и Витина (Косово) заеднички ќе бараат пари од ЕУ за реализација на проект во рамки на ИПА програмата, преку кој би требало да се подобри квалитетот на живот и условите за граѓаните на двете општини. Деталите околу соработката денес ги разгледуваа градоначалниците на средба кај домаќинот Арбен Таравари.

„Посебна чест ми претставува посетата на пријателот на Гостивар, градоначалникот на општина Витија, г. Сокол Халити. Соработката меѓу општина Гостивар и општина Витина ги дава првите плодови. Беше тоа пријатна работна средба на која по прифаќањето на концепт нотата за заедничка апликација во ИПА фондовите за прекугранична соработка, релевантните тимови денеска разговараа за втората фаза од аплицирањето со заеднички проекти кои ќе донесат придобивки за граѓаните на нашите две општини. Во рамките на ИПА II – проект за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Косово, во нашите општини планираме да ги поправиме пешачките мостови и да ги прошириме зелените површини и спортско-рекреативните терени.“, наведе гостиварскиот градоачалниик.

Според плановите во Гостивар е предвидено да се изгради нов пешачки мост помеѓу двата големи моста на реката Вардар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена