fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Повеќето од новозаболените во Гостивар се од семејни кластери

Објавено

на

Изминатите денови на гостиварското подрачје се регистрираа од 4 до 7 новозаразени со коронавирус, а дневно се тестираат по 20-тина граѓани. Вкупната бројка на активно болни моментално изнесува 84, и регионот е во фаза на понизок ризик од ширење на вирусот.

Според информациите од епидемиолошката служба поголемиот дел од новите случаи во последниот период, се од територијата на Општина Гостивар. Епидемиолошките анкети утврдиле дека во поголемиот дел се работи за семејни кластери, односно заразени членови на семејство кои живеат во еден дом.

За сега состојбата се оценува како релативно стабилна и подобрена во споредба со претходно кога секојдневно се бележеа двоцифрени бројки на новозаболени, а Гостивар беше во црвена алармантна фаза на распространетост на ковид.

Од институциите и медицинските служби постојано се упатуваат апели да се почитуваат мерките на заштита, да се носат маски, да се одржува растојание, зголемено ниво на хигиена и да нема групирања.

Според податоците од Институтот за јавно здравје, од почетокот на пандемијата во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше со ковид вкупно биле дијагностицирани 991 пациент. Како оздравени се водат 850, додека со смртни последици завршиле 57 случаи.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!