Поврзи се со нас

Гостивар

Повеќето училишни библиотеки во Гостивар ќе станат дел од националната виртуелна библиотека

Објавено

на

Библиотеките во гостиварските училишта добиваат можност бесплатно да се вклучат во Кобис системот, кој претставува национална виртуелна библиотека. Условите и придобивките од ваквото вмрежување, денес беа презентирани пред претставници на училиштата.

За учениците и професорите тоа би значело поголема достапност на книги преку интернет и лесно пребарување на литературата.

„Во Гостивар сме за да ги презентираме можностите што Кобис ги нуди и да ги повикаме основните и средните училишта да се приклучат, со што ќе се овозможи унапредување на образованието во општината. Системот функционира со софтвер кој овозможува дигиталиација на сите процеси во библиотечното работење. Се креира електронски каталог кој е јавно достапен , преку кој сите можат да видат со какви публикации располага библиотеката, автоматизација на користењето на библиотечниот фонд, и корисниците можат и преку интернет да си резерврираат пбликации“. изјави Жаклина Ѓалевска, одговорна во Кобис.

Општинскиот Сектор за образование планира поголем дел од училиштата да станат дел од националната виртуелна библиотека. Освен техничките подготовки, библиотекарите ќе треба да посетуваат посебна обука.

„Ги слушнавме условите, можностите и планираме повеќето училишта да се вклучат во оовј систем. Секако, претходно библиотекарите треба да поминат соодветни обуки и да се обезбедат останатите подготовки. Сега, со оглед дека е 30 годишнина на Кобис има поволности кои во текот на оваа година може да се искористат, а потоа тие обврски за плаќање ќе останат на општината, околу тоа би барале и поддршка од Министерството за образование“, рече Аслијан Снопче, раководител на Сектор за образование во Гостивар

Во библиотечниот информациски систем Кобис актуелно се вклучени 70 институции од Македонија.

 

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена