Поврзи се со нас

Македонија

Повикот за бојкот причина за разликите во бројот на државјани во дијаспората, смета Османи

Објавено

на

Мислам дека повикот за бојкот беше најголемиот фактор за малиот број попишани наши државјани во одредени држави и ние го почувствуваме тоа во текот на Пописот, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг, коментирајќи ја разликата во бројот на лица кои со Пописот се вбројани во дијаспората и оние кои се пресметани според бројот на државјанства.

– Уште за време на пописот нашите дипломати не информираа дека повикот за бојкот го дава резултатот, особено во Канада, САД и Австралија и тоа, за жал, се одразува и во бројките кои што ги имаме, нагласи Османи.

Тој потенцираше дека сите наши дипломатско-конзуларни претставништва (ДКП) биле максимално ангажирани подеднакво во секоја држава.

– Сега се разбира во Европа имаме повеќе ДКП којшто можат да покријат за нашите во дијаспората, за разлика од Австралија каде што имаме една Амбасада и Конзулат на целата територија на Австралија и не можат ни физички да ја покријат, за разлика од Европа каде може тоа физички да се постигне, наведе Османи.

Министерот за надворешни работи, на новинарско прашање во врска со изборот на кандидати за амбасадори, наведе дека се избрани шест кандидати, но оти законски се уште не може да зборува за кои лица станува збор.

–  Нема да можам да спомнам конкретни имиња. Тоа што можам да го кажам е дека е вистина оти шест кандидати за амбасадори се одобрени од страна на Владата на последниот состанок. Ќе чекаме одобрување од земјите, а потоа ќе можеме да ги коментираме нивните имиња. Според Законот, јас не смеам да ги спомнам тие имиња, рече Османи во одговор на новинарско прашање околу тоа дека во јавноста се шпекулира оти меѓу кандидатите за амбасадори се и Теута Арифи и Виктор Димовски и дали при изборот се филтрира нивната морална одговорност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 53 минути

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 2 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 5 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 6 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 8 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 8 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 8 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 9 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 10 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 10 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

ФОТО ВЕСТпред 12 часа

„Борба“ на облаци и виножито на небото над Гостивар утрово… 

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

Гостиварските пензионерки најдобри во шутирање пенали

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Thirrja për bojkot është arsyeja e dallimeve në numrin e qytetarëve në diasporë, konsideron Osmani

Објавено

на

Mendoj se thirrja për bojkot ishte faktori më i madh në numrin e vogël të qytetarëve tanë të regjistruar në vende të caktuara dhe këtë e ndjejmë gjatë regjistrimit, theksoi ministri për Punë të Jashtme Bujar Osmani në konferencën e sotme, duke komentuar dallimin në numrin e njerëzve. të shënuara në regjistrimin në diasporë dhe ato të llogaritura sipas numrit të shtetësive.

“Edhe gjatë regjistrimit të popullsisë, diplomatët tanë na kanë njoftuar se thirrja për bojkot po jep rezultate sidomos në Kanada, SHBA dhe Australi dhe kjo fatkeqësisht reflektohet në shifrat që kemi”, tha Osmani.

Ai theksoi se të gjitha zyrat tona përfaqësuese diplomatike dhe konsullore (PDK) janë angazhuar maksimalisht në mënyrë të barabartë në secilin vend.

“Tani sigurisht në Evropë kemi më shumë PDK që mund të mbulojnë qytetarët tanë në diasporë, për dallim nga Australia ku kemi një ambasadë dhe konsullatë në të gjithë Australinë dhe nuk mund ta mbulojmë as fizikisht, ndryshe nga Evropa ku ajo mund të arrihet fizikisht”, tha Osmani.

Ministri i Punëve të Jashtme i pyetur nga një gazetar për përzgjedhjen e kandidatëve për ambasadorë, deklaroi se janë përzgjedhur gjashtë kandidatë, por se ende ligjërisht nuk mund të flasë se për cilët persona bëhet fjalë.

  • Nuk do të mund të përmend emra konkretë. Ajo që mund të them është se është e vërtetë se gjashtë kandidatë për ambasadorë janë miratuar nga Qeveria në mbledhjen e fundit. Do të presim miratimin nga vendet dhe më pas do të mund të komentojmë emrat e tyre. Sipas ligjit nuk guxoj t’i përmend ata emra, tha Osmani në një pyetje gazetareske për spekulimet në publik se në mesin e kandidatëve për ambasadorë janë Teuta Arifi dhe Viktor Dimovski dhe nëse përgjegjësia e tyre morale është filtruar gjatë zgjedhjes.

 

Популарно изминативе 100 дена