Поврзи се со нас

Македонија

Повисоки цени на бензините и дизел горивото од полноќ

Објавено

на

Бензините БС-95 и БС-98, како и Еуродизелот (Д-Е V) од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари за литар, а за три денари Екстра лесното масло за домаќинства, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Новата малопродажбна цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 83,50 денари, а 85,5 денари на ЕУРОСУПЕР БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава по 87,50, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 84 денари. Нагорна корекција за 1,140 денари има кај цената на Мазутот М-1 НС и килограм ќе чини 57,347 денари.

Со одлуката на РКЕ, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 проценти во однос на одлуката од 25-ти месецов.

-Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,788 проценти или за 19,150 $/тон,  кај  дизелот зголемување во просек за 2,412 проценти или за 28,700 $/тон, кај екстра лесното масло зголемување во просек за 2,184  проценти или за 24,450 $/тон, и кај мазутот зголемување во просек за околу 2,268 проценти или за 16,200 $/тон. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период, во просек изнесува 56,0533 ден/$ и е за околу 0,133 проценти повисок од курсот на доларот (55,9790 ден/$) по кој беа формирани цените со претходната пресметка, наведува РКЕ во образложение на Одлуката.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga mesnata rriten çmimet e benzinës dhe të karburantit dizell

Објавено

на

Benzinat BS-95 dhe BS-98, si dhe Eurodizeli (DE V) nga sonte në mesnatë do të rriten për 1,5 denarë për litër, ndërsa për tre denarë vaji ekstra i lehtë për amvisëri, vendosi sot Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit (KRRE). .

Çmimi i ri me pakicë për litër EUROSUPER BS-95 është 83,50 denarë, ndërsa EUROSUPER BS-98 85,5 denarë. Litri EURODIZEL (DV V) do të shitet për 87,50, ndërsa vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1) për 84 denarë. Korrigjim në rritje prej 1,140 denarë ka edhe çmimi i mazutit M-1 NS dhe kilogrami do të kushtojë 57,347 denarë.

Me vendim të ERC-së, çmimet me pakicë të derivateve të naftës janë rritur mesatarisht për 2.22 për qind krahasuar me vendimin e datës 25 të këtij muaji.

-Çmimet e referencës së derivateve të naftës në tregun botëror krahasuar me llogaritjen e mëparshme u rritën në benzinë ​​mesatarisht 1,788 për qind ose 19.150 dollarë/ton, në naftë u rritën mesatarisht me 2,412 për qind ose 28,700 dollarë/ton, në vajin ekstra të lehtë u rritën. me një mesatare prej 2,184 për qind ose 24 450 dollarë për ton, dhe nafta me një rritje mesatare prej rreth 2,268 për qind ose 16,200 dollarë për ton. Kursi i këmbimit të denarit kundrejt dollarit në periudhën e kaluar ishte mesatarisht 56,0533 denarë/$ dhe është rreth 0,133 për qind më i lartë se kursi i këmbimit të dollarit (55,9790 den/$) me të cilin janë formuar çmimet nga llogaritja e mëparshme, sipas KRRE-së në sqarimin e Vendimit.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена