Поврзи се со нас

Македонија

Повисоки цени на бензините и дизел горивото од полноќ

Објавено

на

Бензините БС-95 и БС-98, како и Еуродизелот (Д-Е V) од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари за литар, а за три денари Екстра лесното масло за домаќинства, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Новата малопродажбна цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 83,50 денари, а 85,5 денари на ЕУРОСУПЕР БС-98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава по 87,50, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 84 денари. Нагорна корекција за 1,140 денари има кај цената на Мазутот М-1 НС и килограм ќе чини 57,347 денари.

Со одлуката на РКЕ, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 проценти во однос на одлуката од 25-ти месецов.

-Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 1,788 проценти или за 19,150 $/тон,  кај  дизелот зголемување во просек за 2,412 проценти или за 28,700 $/тон, кај екстра лесното масло зголемување во просек за 2,184  проценти или за 24,450 $/тон, и кај мазутот зголемување во просек за околу 2,268 проценти или за 16,200 $/тон. Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период, во просек изнесува 56,0533 ден/$ и е за околу 0,133 проценти повисок од курсот на доларот (55,9790 ден/$) по кој беа формирани цените со претходната пресметка, наведува РКЕ во образложение на Одлуката.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 3 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 5 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 5 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 6 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 7 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 9 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga mesnata rriten çmimet e benzinës dhe të karburantit dizell

Објавено

на

Benzinat BS-95 dhe BS-98, si dhe Eurodizeli (DE V) nga sonte në mesnatë do të rriten për 1,5 denarë për litër, ndërsa për tre denarë vaji ekstra i lehtë për amvisëri, vendosi sot Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit (KRRE). .

Çmimi i ri me pakicë për litër EUROSUPER BS-95 është 83,50 denarë, ndërsa EUROSUPER BS-98 85,5 denarë. Litri EURODIZEL (DV V) do të shitet për 87,50, ndërsa vaji ekstra i lehtë për amvisëri (EL-1) për 84 denarë. Korrigjim në rritje prej 1,140 denarë ka edhe çmimi i mazutit M-1 NS dhe kilogrami do të kushtojë 57,347 denarë.

Me vendim të ERC-së, çmimet me pakicë të derivateve të naftës janë rritur mesatarisht për 2.22 për qind krahasuar me vendimin e datës 25 të këtij muaji.

-Çmimet e referencës së derivateve të naftës në tregun botëror krahasuar me llogaritjen e mëparshme u rritën në benzinë ​​mesatarisht 1,788 për qind ose 19.150 dollarë/ton, në naftë u rritën mesatarisht me 2,412 për qind ose 28,700 dollarë/ton, në vajin ekstra të lehtë u rritën. me një mesatare prej 2,184 për qind ose 24 450 dollarë për ton, dhe nafta me një rritje mesatare prej rreth 2,268 për qind ose 16,200 dollarë për ton. Kursi i këmbimit të denarit kundrejt dollarit në periudhën e kaluar ishte mesatarisht 56,0533 denarë/$ dhe është rreth 0,133 për qind më i lartë se kursi i këmbimit të dollarit (55,9790 den/$) me të cilin janë formuar çmimet nga llogaritja e mëparshme, sipas KRRE-së në sqarimin e Vendimit.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена