Поврзи се со нас

Гостивар

Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

Објавено

на

Ќе се покачат платите на вработените во општинската администрација на Гостивар, како и на работниците во гостиварските јавни претпријатија. Синдикатите и општината најдоа заеднички јазик платите да пораснат за 2.806 денари, а зголемувањето најверојатно ќе се реализира од август, откако претходно ќе бидат извршени формалните процедури.

Договорот беше постигнат на денешната средба меѓу претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски, претседателот на УПОЗ, Трпе Деаноски и градоначалникот Арбен Таравари.

„Пред година и половина имавме состанок со ССМ  и потпишавме колективниот договор. Пред неколку дена побараа средба за склучување анекс за покачување на платите. Начелно се согласувам дека на сите вработени во општината и претпријатијата треба да им се покачат платите, затоа што сите цени се зголемени, на електричната енергија, нафтените деривати и на сите продукти. Мислам дека ова ќе биде добредојдено за сите вработени, останува само деталите да се синхронизираат и идната недела официјално да го потпишеме анексот, со што се надевам зголемувањето да почне да се спроведува од 1 август“, изјави Таравари.

Димовски изрази задоволство од постигнатиот договор и повика и останатите општини да го направат истото.

„На општо задоволство на сите работници во општината Гостивар и јавните претпријатија, се зголемуваат платите линеарно, онака како што е потребно и солидарно. Благодарност до градоначалникот Таравари кој покажа дека води една општествено одговорна општина што се згрижи за работниците. Апелирам до сите градоначалници да го следат овој пример и да излезат во пресрет на нашите работници во оваа криза. На ниво на централна власт уште се бориме, очекуваме до 1 јули во пресрет да ни излезат и останатите кои раководат со оваа држава. Доколу тоа не се случи имаме право да побараме оставка или во најблага форма разрешување на оние што не се способено да го спроведат ова, а ни ветија согласно ребелансот на буџетот“, рече претседателот на ССМ.

Гостиварската општина брои околу 160-170 административци, од кои околу 125 се со решенија за работа, а останатите со договори на дело.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 40 минути

Голема летна распродажба во Спорт М во Гостивар!

Гостиварпред 2 часа

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 2 часа

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 16 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 19 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 22 часа

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 23 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 24 часа

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 1 ден

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена