Поврзи се со нас

Вести

Повторно лажни дојави за поставени бомби во Србија

Објавено

на

Во Србија дојавите за поставени бомби речиси станаа секојдневие. Аеродромот „Константин Велики“ и по два трговски центри во Ниш и во Нови Сад вчера преку интернет беа предупредени за поставени експлозивни направи.

По добиените дојави полицијата излезе на терен, а четирите трговски центри беа евакуирани.

До аеродромот во Ниш и на 16 мај стига лажна дојава за поставена бомба, додека трговскиот центар „Делта“ лажно беше алармиран на 21 април.

Дојавите за поставена бомба во трговските центри во Нови Сад, „Меркатор“ и „Променада“ исто така беа лажни.

Изминатите два месеца Србија е на мета на лажни дојави за поставени бомби. Дојавите најчесто пристигнуваат до трговските центри, ресторани и училишта, железнички станици, мостови и други локации. Дојава за поставена бомба беше испратена и до Зоолошката градина во Белград.

На 16 мај 97 српски основни и средни училишта добија лажни дојави за поставени бомби.

Претходно, српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин изјави дека „против Србија се води специјална војна и дека целта на сите напади е Србија да престане да води независна политика и да носи одлуки под притисок и страв“. Додека српското Обвинителството за организиран криминал најави дека дојавите ќе бидат окарактеризирани како терористички акт.

Од почетокот на руската инвазија врз Украина, лажни дојави за поставени бомби се регистрирани и во Хрватска, во БиХ и во Косово.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена