Поврзи се со нас

Гостивар

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Објавено

на

Група од осум пожарникари од гостиварската Противпожарна единица денес заминуваат во Турција, каде ќе бидат дел од спасувачките мисии и активности за справување со последиците од катастрофалниот земјотрес што се случи вчера наутро.
„После вчерашната трагедија во Турција сите земји, сите луѓе се обидуваат како што можат да им помогнат на погодените. Така и Општина Гостивар одлучи да се солидаризира и осум пожарникари тргнуваат натаму. Како општина организираме и собирање на донација од она што им е најнеопходно на луѓето во Турција во овој период. Нормално главната донација ќе биде од нас, но ќе имаме и центар за донирање каде секој што сака да помогне ќе може да го стори тоа. Во овие тешки моменти за Турција да се обидеме да помогнеме колку што можеме“, рече градоначалникот Арбен Таравари, кој ги посети пожарникарите пред заминување.
Во однос на учениците од Гостивар кои во моментот на земјотресот се најдоа во Турција градоначалникот рече дека според нивните информации, тој престој не бил организиран преку училиште.
„Побарав од секторот за образование да ги исконтактираат сите средни училишта и добивме податок дека на организиран начин, немаме деца кои се отидени во Турција со програма Еразмус. Ако има отидени без организација на училиште, тоа е веќе друга работа.“, кажа Таравари.
Командирот на Противпожарната единица во Гостивар,Јусуф Бајрами информираше дека пожарникарите за Турција заминуваат со две специјализирани возила и се обучени за помош при справување со природни катастрофи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена