Поврзи се со нас

Гостивар

Пожарникарите од Гостивар учеа основци на евакуација при земјотрес, пожар…

Објавено

на

Учениците од основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар денес имаа прилика практично да научат што треба да преземат и како да се однесуваат при појава на елементарна непогода. Училиштето го посети екипа од гостиварската Противпожарна единица, при што пожарникарите најпрво им дадоа совети на децата за евакуација при земјотрес и пожар, а потоа беше изведена и показна вежба.

„Денеска правиме вежба на евакуација на деца од училиште, при не дај боже, земјотрес, поплава или пожар во објектот. Она што е најважно, што го кажуваме е да се обидат да останат присебни, без кревање паника и да соработуваат со наставниците за поуспешно и побрзо да го напуштат загрозениот простор“, рече пожарникарот Ерѓил Исеини.

Ваквите вежби се спроведуваат со цел помладата популација да биде едуцирана и подготвена за евентуални вонредни состојби, со што се намалуваат ризиците за повреди и посериозни последици.

„Вежбата е во насока на едукативно и превентивно делување во случај на елементарни непогоди кога треба да се врши евакуација, да се знаат кои се неопходните чекори за заштита“, рече комадирот на Противпожарната единица во Гостивар, Јусуф Бајрами.

Активноста се реализираше во склоп на проект за заштита на ранливи категории лица при елементарни непогоди на УНДП, во соработка со општината и Дирекцијата за заштита и спасување.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена