fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Пожарот над Галичник ставен под контрола, Армијата останува на терен

Објавено

на

Од Месната заедница на Галичник соопштија дека големиот пожар кој избувна над селото денес е ставен под контрола и нема опасност за имотите и куќите.

„На Укален се гаснат последните остатоци од пожарот. Утре наутро се најавени летови за гаснење со двата армиски хеликоптера. Електричната енергија е сѐ уште во прекин и ќе биде повторно пуштена откако ќе се извршат потребните проверки. Денеска интервенираа НП Маврово, Центар за управување со кризи, Противпожарните бригади од Дебар и Гостивар, амбулантно возило Гостивар, хеликоптер на Армијата на Република Северна Македонија, локално население и екипи и возила на Коњички клуб Шерпа. Огромна благодарност до сите вклучени во денешната акција“, соопштија од МЗ.

Според нивните најави специјална единица на Армијата, вечерва останува во Галичник  за поддршка, доколку состојбите станат критични и се појави потреба од интервенција.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!